Москва отзова посланика си в Украйна
Министерството на външните работи на Русия отзова посланика си в Украйна заради „влошаващата се" според него ситуация в страната, предаде Би Би Си. По-рано Москва осъди отстраняването на украинския президент Виктор Янукович, който бе освободен с гласуване от парламента в Киев в събота. Снощи Русия обяви, че отзовава посланика си в страната „за консултации”. Решението бе обявено, след като новоизбраният временен президент на Украйна Олександър Турчинов направи изявление, в което потвърди, че Украйна се връща към проевропейския си геополитически курс.
Очаква се ръководителят на външната политика на ЕС Катрин Ащън да пристигне днес в Киев, за да дискутира европейската подкрепа „за продължително решение на политическата криза в и мерки за стабилизиране на икономическата ситуация”. Както стана ясно, Евросъюзът е готов да даде на новото правителство в Украйна 20 млрд евро за провеждане на реформи. Междувременно, американският държавен секретар Джон Кери заяви, че САЩ силно подкрепят вота на украинския парламент за отстраняване на Янукович и призова към провеждането на избори, за което опозицията в страната настоява в продължение на месеци.
Външният министър на Русия Сергей Лавров пък коментира, че украинската опозиция „на практика е превзела властта в Киев и е отказала да се обезоръжи, като продължително залага на насилие". Лавров обвини протестиращите, че са се отрекли от политическата сделка, която сключиха с Янукович в петък. Тя имаше за цел да сложи край на протестите след седмица на продължително насилие, в която десетки украинци бяха убити.
Решението на Русия да отзове посланика си бе обявено в Украйна в телевизионно обръщение от временния държавен глава Олекасндър Турчинов, близък съюзник на бившия премиер Юлия Тимошенко. В речта си Турчинов се зарече да създаде „правителство на народа” и заяви „трябва да се върнем към семейството на европейските нации”. „Готови сме за диалог с Русия за нови, честни, равни и съседски отношения, признаващи еропейския избор на Украйна”, каза той.
Междувременно Канада заплаши със санкции Русия, ако тя реши да „възобнови насилието” в Украйна. „Внимателно следим ситуацията в Украйна. Ако открием доказателства за намеса от страна на Владимир Путин, ще действаме решително. Всеки опит за възобновяване на насилието в страната е неприемлив за украинците и техните съюзници по света”, заяви канадският министър на гражданството и имиграцията Крис Александър.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Как технологиите променят дървообработването?
Технологии |Демерджиев посочва икономическата престъпност сред приоритетите на МВР
Политика |Стоковата борса: Царевицата беше под натиск от сигнали за изобилно предлагане на нова реколта
Икономика |Неизвестно за известните: Прочут търговец на скъпоценности носи куфар с диаманти на принца на Бруней
Любопитно |Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Политика |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Бизнес |Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
България |Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Свят |Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Маркетинг |Вредят ли на продуктивността списъците със задачи?
Техники за успех |На днешната дата, 16 май. Рождениците днес
На днешната дата |Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани
Икономика |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.