Турция в деня след неуспешния преврат

Турция в деня след неуспешния преврат

Хиляди хора шестваха почти през цялата нощ по улиците на Истанбул с турски флагове и празнуваха провала на опита за преврат, съобщават информационните агенции.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова пред многохилядния митинг САЩ да екстрадират проповедника Фетуллах Гюлен, който според него е отговорен за опита за военен преврат, съобщи Франс прес. Ердоган втвърди тона, заявявайки, че ако Турция и САЩ са стратегически партньори, те трябва да изпълняват условията на това партньорство. 

„САЩ, вие трябва да екстрадирате тази персона“, заяви Ердоган. Гюлен, бивш съюзник и сегашен противник на Ердоган, живее в изгнание в Пенсилвания.

„Обръщам се към Америка, обръщам се към президента Обама. Казах ви, че трябва да депортирате или да ни предадете този човек. След този опит за преврат отново повтарям: предайте го на Турция“, зяви Ердоган, без да изрече нито веднъж името на Гюлен.

Привърженици от тълпата призоваха за връщане на смъртното наказание, отменено през 2004 г. В отговор Ердоган заяви, че "право в една демократична страна е всяко искане да бъде разгледано, обсъдено и дебатирано", разказва ДПА. Такова обсъждане може да се състои в парламента, каза Ердоган, като добави, че "не е необходимо да се получи разрешение за това от някъде".

В специално изявление по-рано вчера Гюлен отрече да е свързан с опита за преврат и го осъди. Ройтерс цитира думите му, че пучът може да е бил инсцениран. В журналисти в Пенсилвания проповедникът каза, че демокрацията не може да бъде постигната чрез военна акция.

Вашингтон обяви, че ще помогне на Анкара при разследването на неуспешния пуч и поиска от турското правителство доказателствата срещу проповедника Фетуллах Гюлен. Това стана ясно от изявление на държавния секретар Джон Кери в Люксембург по-рано вчера.

Едва пристигнал на летището в Истанбул през нощта срещу събота, президентът Ердоган посочи имама и движението от негови привърженици за автори на метежа.

Според премиера Йълдъръм през нощта в петък срещу събота са загинали 161 души и 1440 лоялни на властта военни и цивилни са ранени. Неофициално се говори за повече от 2-ма убити генерали. Според военния министър 104 превратаджии са убити.

„Те ще платят тежка цена“, заяви Ердоган и обяви чистка в армията.

До момента са арестувани 2839 военни според премиера Йълдъръм. Сред тях са командващият Втора турска армия ген. Адем Худути, един от най-висшите турски военни, и генерал Авни Ангън, началникът на щаба на Втора армия и командващ гарнизона на Малатия ген. Авни Ангун. Според турските медии са задържани множество високопоставени военни.

Задържан е и един от 17-те конституционни съдии, Алпарслан Алтън, без да се уточняват мотивите за ареста, съобщи турската телевизия NTV.

Броени часове след опита за преврат съдебните власти заявиха, че ще уволнят 2745 съдии в цялата страна.

Арестите продължават. Според съобщенията отношението към задържаните е като към членовете на кюрдската ПКК.

От името на правителството осъждам най-остро опита за насилствено сваляне на избраното турско правителство, заяви германският канцлер Ангела Меркел. Веднага след това тя призова Турция да спазва „правилата на върховенството на закона“ по отношение на „отговорните за трагичните събития“. 

Френският прездент Франсоа Оланд допусна, че след опита за преврат ще има репресии.

Военно-въздушната база в Инджирлик, използвана от международната коалиция за операциите срещу ДАЕШ в Сирия, през целия ден бе блокирана и с изключено електричество по данни на американското консулство в Адана.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ