Хиляди имигранти влизат от Македония в Сърбия

Хиляди имигранти влизат от Македония в Сърбия

Блокирани за няколко дни на гръцката граница на юг, хиляди имигранти са успели да прекосят и тази нощ  Македония, за да стигнат до границата със Сърбия на север.

Според данните на Червения кръст над 6000 души са влезли от събота вечерта за следващото денонощие в южна Сърбия, където импровизираните приемни центрове вече са препълнени.

В село Миратовац, на сръбско-македонската граница, местните власти и екипи на Върховния комисариат на ООН за бежанците поемат мигрантите. Разпределят ги в 8 големи палатки, където получават храна. Много от тях са изтощени и имат нужда от медицинска помощ, много са децата и бременните жени, предава фотограф на Франс прес. След това с автобус ги откарват до съседния град Прешево, за да получат документи, които ще им позволят да продължат пътуването си към Белград и северните части на Сърбия, до границата с Унгария. Унгария обаче изгражда в момента 4-метрова ограда с дължина 175 км по границата, за да спре човешкия поток.

Македония се отказа в неделя от блокирането на имигрантите на гръцка територия. В четвъртък страната затвори границите си на юг и на север и обяви извънредно положение там, след като малкият град Гевгели беше залят от бежанци, които атакуваха влаковете. 39 000 души са опитали да пресекат границата при Гевгели през юли по данни на Асошиейтед прес.

Македонското правителство обяви, че ще построи втори перон на гарата в Гевгели заради имигрантите. От там те ще бъдат извозвани с влакове направо до сръбската граница.

В петък полицията се опита да спре потока мигранти и започна да пропуска малки групи, но се стигна до сблъсъци и използването на сила. Властите не успяха да удържат вълната и хиляди хора нахлуха в Македония. В неделя полицията не се опитваше особено да спре пристигащите. Те са основно от Сирия, Афганистан и Пакистан. На ден пристигат по около 2000 души с намерението да пресекат Сърбия и Унгария и да стигнат до Западна Европа.

След над 200 000 искания за убежище в Германия през 2014 г. – рекорд от 1993 г. насам, страната обяви в края на миналата седмица, че очаква около 800 000 имигранти през тази година. Това е най-голямото предизвикателство пред Германия след обединението (на ГДР и ФРГ), заяви в неделя вицеканцлерът Зигмар Габриел.

Днес канцлерът Ангела Меркел и френският президент Фансоа Оланд ще обсъждат в Брюксел кризата с бежанците.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ