Озоновата дупка е намаляла
Озоновата дупка над Антарктида е намаляла, твърдят учени в публикация в списание Science.
Според данните от 2000-та година насам дупката се е свила с 4 млн. кв. км, колкото е половината от площта на САЩ. Само през октомври 2015 г. е имало период на разширяването й заради изригването на вулкана Калбуко в Чили шест месеца преди това.
Но като цяло изглежда, че озоновата дупка е на път да „оздравее“, тъй като емисиите на хлорни газове продължават да намаляват, смятат учените. Според компютърния модел озоновата дупка може да изчезне напълно преди 2050 г., ако се запази това темпо.
Учените обобщават, че мерките, приети с протокола от Монреал през 1987 г., са започнали да дават ефект. С него бе забранено изполването на хлорни газове – основно в климатици и хладилници, в аерозолите с лак за коса и в някои от индустриалните процеси.
Концентрацията на химически субстанции в атмосферата, които унищожават озона, е намаляла с 10 до 15% спрямо пика си през 1990-те години, сочат и данните от последния доклад на Световната метео организация и програмата на ООН за климата, публикуван през 2015 г.
Озоновият слой в полярните ширини е на височина 10-15 км от земната повърхност. Повишената концентрация на озон там е жизнено важна, защото поглъща по-голямата част от опасното ултравиолетово излъчване на Слънцето.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.