Австрийската коалиция заскърца заради двигателите с вътрешно горене

Икономика

Програмната реч на австрийския канцлер Карл Нехамер за развитието на Австрия до 2030 година предизвика реакция от страна на коалиционния партньор – Партията на Зелените – от която стана ясно в събота, че правителството не е на едно мнение по въпроса със забраната на двигателите с вътрешно горене. В събота Зелените се изказаха ясно по темата. В изявление за медиите министърката на околната среда Леоноре Гевеслер заяви, че задържането по идеологически причини на двигателите с вътрешно горене плюс „малко технология“ няма да спаси климата, предаде БТА.

Думите на Гевеслер са по повод речта на канцлера „Австрия 2030“, който в петък заяви, че не иска да омаловажава предизвикателствата на климатичната криза, но застава ясно срещу „апокалипсиса на гибелта“- такъв, какъвто често бива обрисуван. „И аз се изказвам срещу прогонването на двигателите с вътрешно горене“, заяви Нехамер /на снимката/, за когото Австрия е наистина страната на автомобилите, тъй като в автомобилостроенето работят около 80 000 души. Забраната на автомобилите и на месото не са изход от климатичната криза, подчерта канцлерът. 

В отговор на тези изявления Гевеслер заяви в събота, че борбата с климатичната криза изисква „решителност и смелост“. В съобщение, разпространено до медиите, Гевеслер зае ясна позиция по този въпрос – една от основните теми на Зелените. „Няма да бъдем отклонени от пътя си“, заявява министърката, целта е „климатично щастие“. Зелените ще се погрижат „тази страна да е добро място за живот и след десет години. Отнасяме се сериозно към климатичната криза и загрижеността на хората в Австрия. Това трябва да направи и канцлерът“.

След изявленията на Гевеслер отношение по темата взе министърката по европейските въпроси Каролине Етщтадлер от управляващата Австрийска народна партия. „Климатичните промени поставят Европа и целия свят пред големи предизвикателства. Затова инвестираме умно и целенасочено в изследвания и иновации“, заяви министърката в писмено съобщение.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
КФН: Системата „Бонус-Малус“ влиза в сила от днес
Колко трябва да говорите на работното място?
Бил Гейтс предупреждава, че няма план за „катастрофите“, които изкуственият интелект ще причини
Инвестиционният фонд Vanguard купува AI платформата Altruist
Песков: Посещението на шефа на ЦРУ в Москва е свързано с контакти между спецслужбите
Главният изпълнителен директор на Volkswagen пред служители: Поцесът на намаляване на разходите не е приключил
На днешната дата, 27 август. Рождениците днес