Азерски газ потече по интерконектора към България тази сутрин

Азерски газ потече по интерконектора към България тази сутрин

Азерски газ потече по интерконектора към България тази сутрин

От 7 часа тази сутрин България получава пълните количества азерски газ по интерконектора с Гърция. Това обяви в ефира на БНТ изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева, преди официалното откриване на интерконектора в НДК.

След пускането на интерконектора предложената цена на природния газ за октомври е 233.49 лв., или с близо 34 лв. по-ниска от септемврийската. Цената на синьото гориво за октомври предстои да бъде утвърдена на заседание на КЕВР днес. Договореното дневно количество, което ще постъпва по тръбата, е 29 000 мегавата, поясни Златева. 

"Това събитие е наистина огромно по значимост и за България и за съседните ни държави и за ЕС. Ние диверсифицираме както маршрутите, така и източниците на доставка. Това събитие има и видим и реален ефект върху българските потребители, дава и глътка въздух по отношение на конкурентните цени, диверсифицирането на доставките. Най-важното за нас като дружество е, че тази сутрин от 7 часа по интерконектора потече цялото количество азерски газ на договорената цена", каза Деница Златева.

Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз", заяви, че след пускането на интерконектора България, съвместно с Румъния, Словакия, Унгария може да транзитира увеличени количества азерски газ към Европа.

"Това е инициатива, следствие от меморандума за партньорство с Азербайджан. От началото на август започнахме да работим в тази посока - това, което беше договорено между г-жа фон дер Лайен и г-н Илхам Алиев за увеличаване на количествата азерски газ в дългосрочен план на територията на целия Европейски съюз", добави Малинов. И до този момент количества азерски газ достъпваха до България, но 1 октомври е ключова дата по отношение на цените, добави той. 

Междусистемната газова връзка Гърция-България е с обща дължина 182 км (на българска територия дължината е 140 км) и свързва газопреносните системи на България и Гърция, включително Трансадриатическия газопровод. Общата стойност на газопровода е над 240 млн. евро, от които ЕК предостави безвъзмездно за предпроектни проучвания през 2010 г. 45 млн. евро и още 35 млн. евро по оперативна програма на България. Европейската инвестиционна банка кредитира строежа със 110 млн. евро. Предвиденият първоначален капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно, а максималният - до 5,5 млрд. куб. м годишно на следващ етап. Страната ни има договор с Азербайджан за доставката на един млрд. куб. м природен газ годишно. Интерконекторът с Гърция получи Акт 16 за експлоатация на 28 септември. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ