България и Германия подписаха декларация за сътрудничество в енергетиката

България и Германия подписаха декларация за сътрудничество в енергетиката

България и Германия подписаха Съвместна декларация за сътрудничество в областта на енергетиката и климатичните действия. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката.

„Очертахме нови перспективи пред традиционно добрите отношения между България и Германия в енергетиката. Ще разширим партньорството си в сферите на водородните технологии, възобновяемата енергия, зеления преход, енергийните коридори, диверсификацията на доставките и други“, каза в Солун служебният министър на енергетиката Владимир Малинов при подписването на документа между Министерството на енергетиката на България и Федералното министерство на икономиката и климатичните действия на Германия. Подписите си под документа поставиха министър Малинов и д-р Роберт Хабек, вицеканцлер и федерален министър на икономиката и климатичните действия на Федерална република Германия. 

Документът беше подписан в рамките на второто издание на енергийния форум „Диалог за енергийното бъдеще в Европа, Близкия изток и Северна Африка (MEFED) – фокус върху енергийната инфраструктура“, който се състоя днес в Солун. Декларацията е стъпка напред в развитието на взаимоизгодните контакти между България и Германия в областта на енергетиката, подчертаха по време на двустранната среща преди подписването двамата министри. Владимир Малинов посочи активната роля на страната ни в Югоизточна Европа за постигане на диверсификация на енергийните доставки в условията на променената геополитическа ситуация, както и за формирането на нови енергийни коридори, гарантиращи сигурност на системите и ресурсна независимост. 

Министър Владимир Малинов имаше двустранна среща и с министъра на околната среда и енергетиката на Гърция Теодорос Скилакакис. Двамата обсъдиха стратегическото значение на българо-гръцкото сътрудничество за енергийната сигурност на европейския континент. Ключова роля заема вече изграденият терминал за втечнен природен газ до Александруполис. След предстоящото му въвеждане в търговска експлоатация от 1 октомври, съоръжението ще осигури на европейските потребители допълнителни количества природен газ от сигурни източници на конкурентни цени, посочват от енергийното министерство. В Солун министърът разговаря и с Абдула Ахмед Балалаа, помощник-министър по въпроси на енергетиката и устойчивостта в Министерството на външните работи на Обединени арабски емирства. Като важен транзитен център на енергийните потоци от Централна Азия и Близкия изток към Европа, България е за засилване на диалога между страните производители, транзитните страни и страните потребители на енергийни ресурси, посочи Владимир Малинов пред колегата си. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Италия поиска преразглеждане на забраната за продажба на коли с вътрешно горене след 2035 г.
 Бившият опозиционен кандидат за президент на Венецуела Едмундо Гонсалес е заминал за Испания
Tesla ще пусне система за подпомагане на шофьорите в Европа и Китай в началото на 2025 г.
На днешната дата, 8 септември. Малка Богородица
Илхан Кючюк: Абсурдно е административен орган да не регистрира политическа сила, зад която стоят 400 000 гласоподаватели
Цитат на деня
Култура на отговорност
Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция