Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ГЕРБ-СДС и "Възраждане" внесоха в НС проекти за компенсации за бизнеса заради скъпия ток
Парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и на "Възраждане" са внесли в деловодството на Народното събрание свои проекти за компенсиране на българския бизнес за високите цени на електроенергията.
Проекта на "Възраждане" представи днес в парламентарната Комисия по енергетика Йордан Тодоров. Той предвижда подновяване на компенсациите от 1 юли до края на годината при таван от 180 лева за мегаватчас. Тодоров обаче предупреди бизнеса да не разчита винаги, че може да бъде подкрепян в такива ситуации, защото има и риск Европейската комисия да не одобри програмата. Депутатът призова частния сектор да се върне към дългосрочните договори при фиксирани цени.
Проекта на ГЕРБ-СДС представи Делян Добрев, председател на енергийната комисия. Като цяло той съвпада с този на "Възраждане", но има и някои разлики. Първата е при предлагания механизъм за обезщетяване - да става на база на осреднени цени. Втората предвижда Националният статистически институт да бъде задължен да включва изплатените компенсации при изчисляване на инфлацията, предаде БТА.
Фонд "Сигурност на електроенергийната система" разполага с ресурс за финансиране на програма за компенсиране на бизнеса при цени на електроенергията от над 180 лева за мегаватчас до края на годината, ако такава програма бъде приета от началото на юли. Това увери председателят на фонда Диан Червенкондев по време на заседанието на Комисията по енергетика. Членовете на комисията изслушаха служебния министър на енергетиката Владимир Малинов и представители на браншови организации заради високите цени на електроенергията в България от юли.
На база на направените прогнози за следващите месеци от фонда нужните средства за компенсиране на бизнеса ще възлизат на около 200-230 млн. лева от 1 юли до края на годината. Предвиждат се приходи от 160 млн. лева допълнително във фонда от отчисленията от свръхпечалбите в енергетиката, които ще постъпят основно от държавните енергийни дружества и най-вече АЕЦ "Козлодуй". Сега приходите, които може да ползва фондът за компенсация и с които разполага, са 471 млн. лева. С тези средства се компенсират и други програми.
Министър Владимир Малинов обяви пред депутатите в комисията, че Министерският съвет е решил вчера да удължи програмата за облагане на свръхпечалбите в енергетиката до края на годината. Той увери народните представители, че ако бъде въведен компенсаторен механизъм с праг до 180 лева до края на календарната 2024 и ако прогнозите се сбъднат, то финасовият ресурс, който ще се генерира и е наличен във Фонда, ще е достатъчен за компенсиране на бизнеса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.