Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Брентът премина прага от 81 долара за барел на фона на санкциите на САЩ срещу руския петрол
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, като Брентът прескочи прага от 81 долара за барел и достигна най-високото си ниво от повече от четири месеца, тъй като се очаква по-широките санкции на САЩ да засегнат износа на руски суров петрол към Китай и Индия, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,54 долара, или 1,93%, до 81,30 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,57 долара, или 2,05%, до 78,14 долара за барел..
Брентът и WTI поскъпнаха с повече от 6% от 8 януари насам, като цената и на двата сорта скочи, след като Министерството на финансите на САЩ наложи по-широки санкции на „Газпром Нефт“ и „ПАО Сургутнефтегаз“, които проучват, произвеждат и продават петрол, както и 183 кораба, които са превозвали руски петрол, много от които са в така наречения „сенчест флот“ от остарели танкери, експлоатирани от незападни компании.
Руският износ на петрол ще бъде сериозно засегнат от новите санкции, тласкайки Китай и Индия, съответно най-големият и третият по големина вносители на петрол в света, да доставят повече суров петрол от Близкия изток, Африка и Америка, което ще повиши цените и разходите за доставка, казват търговци и анализатори.
Очакванията за по-стегнати доставки също тласнаха месечните спредове на Брента и WTI до най-широкото им ниво от третото тримесечие на 2024 г.
Анализаторите на RBC Capital Markets посочиха, че удвояването на танкерите, санкционирани за пренасяне на руски варели, може да послужи като основен логистичен насрещен вятър за потоците суров петрол.
Много от танкерите, посочени в последните санкции, са били използвани за превоз на петрол до Индия и Китай, тъй като предишните санкции на Запада и таванът на цените, наложен от страните от Г-7 през 2022 г., изместиха търговията с руски петрол от Европа към Азия. Някои от корабите са превозвали и петрол от Иран, който също е под санкции.
„Последният кръг от санкции на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на САЩ, насочени към руските петролни компании и много голям брой танкери, ще имат последици по-специално за Индия“, каза Хари Чилингуириан, ръководител на проучванията в Onyx Capital Group.
Анализаторите на JPMorgan смятат, че Русия има известно пространство за маневриране въпреки новите санкции, но в крайна сметка Москва ще трябва да придобие несанкционирани танкери или да предлага суров петрол на или под 60 долара за барел, за да използва западната застраховка според ценовия таван на Запада.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.