Цените на петрола остават стабилни, докато пазарите оценяват влиянието на преговорите между САЩ и Иран

Цените на петрола остават стабилни, докато пазарите оценяват влиянието на преговорите между САЩ и Иран

Цените на петрола не регистрираха значими движения в нито една посока в ранната търговия във вторник, докато трейдърите оценяваха въздействието върху предлагането от евентуален провал на преговорите между САЩ и Иран за ядрената програма на Техеран, силното физическо търсене в Азия за предстоящия месец и предпазливите перспективи за макроикономиката на Китай, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,26 долара, или 0,40%, до 65,28 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол се повиши с 0,03 долара, или 0,05%, до 62,72 долара за барел.

Дискусиите за ядрената програма на Иран „няма да доведат доникъде“, ако Вашингтон настоява Техеран да намали изцяло дейността си по обогатяване на уран, цитираха държавните медии в понеделник заместник-министъра на външните работи Маджид Тахтраванчи. Коментарите дойдоха, след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф повтори в неделя, че Вашингтон ще изисква всяка нова сделка да включва пакт за въздържане от обогатяване на уран – предпоставка за разработването на ядрени бомби.

Според анализатора на StoneX Алекс Ходес, сделката би проправила пътя за облекчаване на американските санкции и би позволила на Иран да увеличи износа на петрол с 300 000 до 400 000 барела на ден.

Цените бяха подкрепени и от очакванията за краткосрочно стабилно физическо търсене, на фона на стабилните маржове на рафиниране в Азия.

„Азиатският цикъл на покупки започна много слабо, но силните маржове и краят на поддръжката би трябвало все още да се окажат подкрепящи“, коментира анализаторът на Sparta Commodities Нийл Кросби.

Понижаването на суверенния рейтинг на САЩ от Moody's обаче помрачи икономическите перспективи за най-големия потребител на енергия в света, ограничавайки цените на петрола.

Рейтинговата агенция понижи дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ с една степен в петък, позовавайки се на опасения относно нарастващия дълг от 36 трилиона долара.

Допълнителен натиск върху цените на петрола оказаха данните, показващи забавяне на растежа на промишленото производство и продажбите на дребно в Китай – най-големият вносител на петрол в света. Анализаторите очакват и забавяне на търсенето на горива.

В бележка до кклиенти анализаторите на BMI прогнозираха спад от 0,3% на годишна база през 2025 г., засегнат от забавяне във всички категории петролни продукти.

„Дори ако Китай приеме стимулиращи мерки, може да отнеме време, за да се окаже положително въздействие върху търсенето на петрол“, добавиха те.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски е готов за преговори, но отхвърля оттегляне от анексираната от Русия украинска територия
Тръмп след разговора с Путин: Русия и Украйна започват преговори
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 19-ти до 25-ти май
Правителството се намеси в транспортната криза в София, отпуска 15 млн. лв. за заплати
България в еврозоната: Митове и реалност
Полет на Lufthansa летял 10 минути без пилот заради инцидент на борда
Новата икономика: Търговските ботове се развиват, но какво се случва, когато AI мами пазара?
„Престъпно!“: Елтън Джон разкритикува британското правителство заради предложение за AI