Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола започват седмицата със спад на фона на данните от САЩ и Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия понеделник, под влияние на понижението на суверенния кредитен рейтинг на САЩ от Moody's и официалните данни, които показват забавяне на темпа на промишленото производство и продажбите на дребно в Китай, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,38 долара, или 0,58%, до 65,03 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол се понижи с 0,32 долара, или 0,51%, до 62,17 долара за барел.
И двата сорта поскъпнаха с повече от 1% миналата седмица, след като САЩ и Китай, двете най-големи икономики се споразумяха за 90-дневна пауза в търговската си война с рязко намаляване на вносните мита.
Понижаването на рейтинга на Moody's повдига въпроси относно перспективите за американската икономика, а данните за Китай сочат неравен път пред всяко икономическо възстановяване, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
Понижаването на рейтинга на Moody's може да не повлияе директно на търсенето на петрол, но създава по-трезви настроения на пазара, каза тя.
Moody's понижи суверенния кредитен рейтинг на САЩ в петък заради нарастващия дълг на страната от 36 трилиона долара – ход, който може да усложни усилията на президента Доналд Тръмп за намаляване на данъците.
Междувременно в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, официалните данни показаха, че растежът на промишленото производство се е забавил през април, въпреки че все още се е представил по-добре от очакванията на икономистите.
Макар че Пекин и Вашингтон постигнаха споразумение миналата седмица за отмяна на повечето тарифи върху вносните стоки, краткосрочното примирие и непредсказуемият подход на Тръмп продължават да хвърлят сянка върху експортно ориентираната икономика на Китай, която все още е изправена пред 30% общи мита в допълнение към съществуващите други тарифи.
Междувременно резултатът от преговорите между Иран и САЩ за ядрена сделка остават несигурни, което ограничава загубите в цените на петрола.
Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф заяви в неделя, че всяка сделка между Съединените щати и Иран трябва да включва споразумение за необогатяване на уран – коментар, който бързо предизвика критики от Техеран.
„В тези преговори имаше много надежда“, каза пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
„Реалистично погледнато, Иран е малко вероятно някога доброволно да се съгласи мирно да се откаже от ядрените си амбиции, които винаги е поддържал като неподлежащи на договаряне. Още повече след краха на неговите проксита, които в миналото са действали като буфер между него и Израел“, каза той, визирайки Хамас, Хизбула и хусите.
В Европа напрежението между Естония и Русия се засили, след като Москва задържа гръцки петролен танкер в неделя, след като той напусна естонско пристанище в Балтийско море.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.