Цените на петрола продължат да се понижават на фона на ситуацията с COVID-19 в Китай

Цените на петрола продължат да се понижават на фона на ситуацията с COVID-19 в Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, тъй като нарастващия брой на заразените с COVID-19 в Китай предизвикаха страхове за по-ниско потребление на гориво от най-големия вносител на суров петрол в света, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,26 долара, или 0,28%, да 92,88 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,51 долара, или 0,9%, до 85,36 долара за барел. Предходната сесия двата петролни еталона поевтиняха съответно с 3% и 3,5%

Докато инвеститорите приветстваха изявленията на Китай миналата седмица, че ще ограничи въздействието на стриктна политика за нулево разпространение на COVID, за да стимулира икономическата активност и търсенето на енергия, анализаторите казаха, че локдауните и растящият брой случаи на инфектирани с COVID-19 продължават да бъдат ключов негативен риск.

„Постоянните блокирания в гъсто населените райони в Китай вредят мобилността и търсенето на петрол дори повече, отколкото на икономическата активност“, посочи в бележка Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.

Междувременно Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) намали своята прогноза за растеж на глобалното търсене на петрол през 2022 г. за пети път от април, позовавайки се на нарастващи икономически предизвикателства, включително висока инфлация и увеличаването на лихвени проценти.

Сега организацията очаква търсенето на петрол през 2022 г. да нарасне с 2,55 млн. барела на ден, което е със 100 хил. барела дневно под предишната прогноза.

Промяната в очакванията идва, след като Международният валутен фонд заяви в неделя, че глобалната икономическа перспектива е станала по-мрачна от прогнозираното през миналия месец, позовавайки се на постоянно влошаване на индексите на мениджърите по поръчките (PMI), които измерват активността в секторите производството и услугите.

На 5 декември пък трябва да влезе в сила ембаргото на ЕС върху вноса на руски петрол, прието в отговор на инвазията на Русия в Украйна. Забраната ще бъде последвана от спиране на вноса на петролни продукти през февруари.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ