Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола продължават да растат, макар и с по-бавно темпо
Цените на петрола записаха лек ръст в ранната търговия в сряда на фона на наложеното от Европейския съюз частично петролно ембарго на Русия и прекратяването на локдауна, наложен в Шанхай заради COVID-19, пише Ройтерс.
Към 8:45 българско време сортът Брент поскъпна с 0,13 долара, или 0,11%, до 115,7 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,26 долара, или 0,23%, до 114,9 долара за барел. И двата бенчмарка отчетоха месечен ръст през май, като така бе регистриран шести пореден месец на увеличение на цените.
В началото на седмицата лидерите на ЕС се договориха за шестия пакет от санкции срещу Русия, който включва ембарго върху вноса на 90% от руския петрол и петролни продукти до края на годината.
След като санкциите бъдат напълно приети, доставките на суров петрол от Русия ще бъдат прекратени поетапно в рамките на шест месеца. Частичното ембарго обхваща само руския петрол, внасян по море, като се допуска временно изключение за вноса, доставян по тръбопроводи.
Междувременно китайският мегаполис Шанхай се върна към нормалния живот след два месеца на тежки ограничителни мерки срещу разпространението на COVID-19. Това доведе до очакванията за по-силно търсене на гориво от страната.
Ръстът на цените обаче бе ограничен от появилата се в медиите информация, че някои членове на ОПЕК обмислят временно изключване на Русия от производствената сделка на ОПЕК+ с очакванията, че този ход може да увеличи предлагането.
„Пълното отваряне на Шанхай може да повиши настроенията в периферията, но възможното отстраняване на Русия от ОПЕК+ от споразумението за добив е по-голямата история“, каза Джефри Хали, старши пазарен анализатор в OANDA.
Въпреки че няма официален натиск за страните от ОПЕК да изпомпват повече петрол, за да компенсират евентуалния руски недостиг, някои членове от Персийския залив са започнали да планират увеличение на производството през следващите няколко месеца, пише „Уолстрийт джърнъл“, цитирайки делегатите на ОПЕК.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.