Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола растат преди очакваното намаление на добива
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като очакванията, че ОПЕК+ може да се съгласи на голямо намаляване на добива на суров петрол на срещата си утре, засенчиха опасенията за глобалната икономика, предаде Ройтерс.
Към 8:45 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,55 долара, или 0,62%, до 89,41 долара за барел, след като напредна с повече от 4% предходната сесия. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,35 долара, или 0,42%, до 83,98 долара за барел, следвайки ръст от 5% в понеделник.
Цените на петрола се повишиха в началото на седмицата поради подновените опасения относно ограниченото предлагане. Инвеститорите очакват Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, водени от Русия, носещи общото название ОПЕК+, да намалят добива на петрол с повече от 1 млн. барела на ден по време на първата си среща на живо от 2020 г. насам.
На срещата могат да бъдат обявени и доброволните съкращения от отделни членове, което да доведе до най-голямото общо съкращаване на производството от началото на пандемията от COVID-19 насам.
„Въпреки всичко, което се случва с войната в Украйна, ОПЕК+ никога не е била толкова силна и членовете на групата ще направят всичко необходимо, за да се уверят, че цените имат подкрепа“, каза Едуард Моя, старши анализатор в OANDA.
ОПЕК+ увеличи производството тази година след рекордни съкращения, въведени през 2020 г. поради унищожаването на търсенето, причинено от пандемията COVID-19. Но през последните месеци организацията не успя да изпълни планираните си увеличения на добива, като през август бе с 3,6 милиона барела на ден под квотите си.
„Въпреки че ОПЕК+ може да обяви голямо съкращаване (над 1 милион барела на ден), в действителност намалението може да е много по-малко. Това се дължи на факта, че повечето членове на ОПЕК+ произвеждат доста под целевите производствени нива“, посочиха анализаторите на ING в бележка.
Притесненията относно глобалната икономика обаче могат да ограничат възхода на петрола, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets,
„Несигурността на глобалните пазари остава, включително сътресението на пазара на облигации, разпродажбата на рискови активи и рязкото покачване на щатския долар“, каза Тенг.
Цените на петрола се понижиха за четири поредни месеца, тъй като ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в най-големия вносител на петрол Китай ограничи търсенето, докато повишаването на лихвените проценти и растящият щатски долар оказват натиск върху световните финансови пазари. Големите централни банки започнаха най-агресивния кръг от повишения на лихвите от десетилетия, предизвиквайки страхове от глобално икономическо забавяне.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.