Петролът поскъпва с над 2% в началото на седмицата

Петролът поскъпва с над 2% в началото на седмицата

Петролът поскъпва с над 2% в началото на седмицата

Цените на петрола се повишиха с над 2% в ранната търговия в понеделник на фона на информацията, че ОПЕК+ обмисля свиване на добива с повече от 1 млн. барела на ден в най-голямото си намаление на производството от пандемията насам, в опит да подкрепи пазара, предаде Ройтерс.

Към 8:45 часа българско време сортът Брент поскъпна с 2,30 долара, или 2,70%, до 87,44 долара за барел, след като в петък поевтиня с 0,6%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 2,24 долара, или 2,82%, до 81,73 долара за барел, следвайки спад с 2,1% предходната сесия.

Цените на петрола регистрираха понижения за четири поредни месеца от юни насам, тъй като мерките срещу COVID-19 в Китай навредиха на търсенето, а нарастващите лихвени проценти и силният щатски долар натежаха на световните финансови пазари.

За да подкрепи цените, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, водени от Русия, носещи общото название ОПЕК+, обмислят намаляване на добива с повече от 1 млн. барела на ден преди срещата в сряда, казаха източници от ОПЕК+ на Ройтерс.

Ако това намаление бъде договорено, то ще бъде второто поредно месечно съкращаване след свиването на добива със 100 хил. барела на ден, прието миналия месец.

Въпреки това ОПЕК+ пропусна целите си за производство с близо 3 милиона барела на ден през юли, тъй като санкциите срещу някои членове и ниските инвестиции от други възпрепятстваха способността на групата да увеличи добива.

„Всичко под 500 хил. барела на ден ще бъде пренебрегнато от пазара. Следователно виждаме значителен шанс за намаление до 1 милион барела на ден“, посочиха анализатори от ANZ в бележка.

В петък пък Китай издаде най-голямата си квота за износ на петролни продукти тази година и допълни квотите за внос на суров петрол за независими рафинерии.

Държавните и частните рафинерии могат да изнесат до 15 милиона тона бензин, дизел, реактивно гориво и мазут с ниско съдържание на сяра, добавяйки така необходимите доставки на световните пазари, за да заменят руския износ, на който Европейският съюз наложи ембарго през февруари.

Въпреки това анализатори и търговци казаха, че част от износа на Китай вероятно ще се разпространи в началото на 2023 г., тъй като рафинериите ще имат нужда от време, за да увеличат производството.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ