Цените на петрола се насочват към седмичен ръст

Цените на петрола се насочват към седмичен ръст

Цените на петрола се задържат на нива около двумесечен връх в ранната търговия в петък, като сортът Брент е на път да запише най-големия си седмичен ръст от месец и половина, подкрепен от перспективата за забраната на вноса на руски петрол в ЕС и предстоящия летен сезон на шофиране във Съединените щати, предаде Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време  сортът Брент поскъпна с 0,13 долара, или 0,11%, до 117,5 долара за барел. Бенчмаркът върви към седмично повишение от 4%. Цената на американския лек суров петрол WTI се задържа на ниво от 114,1 долара за барел, като за седмицата е регистрирано повишение от около 0,7%.

„Инерцията на цените е възходяща, като това се дължи на многото фактори, сочещи за по стегнат пазар, особено на фона на очакваното ембарго върху вноса на петрол от Русия в ЕС“, коментира Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.

И двата петролни бенчмарка са се насочили към седмичен ръст, докато Европейската комисия продължи да търси единодушна подкрепа от всичките 27 държави-членки на ЕС за предложените от нея нови санкции срещу Русия. Планът обаче среща опозиция в лицето на Унгария, която настоява за около 750 милиона евро, за да модернизира своите рафинерии и да увеличи капацитета тръбопровод от Хърватия, преди да се откаже от руския петрол.

Високопоставен унгарски представител заяви, че страната се нуждае от 3-4 години, за да се откаже от доставките на руски петрол, както и от големи инвестиции, които да и помогнат да трансформира икономиката си. Той обясни, че страната няма да подкрепи предложеното петролно ембарго, докато не се постигне споразумение по тези въпроси.

„Комбинацията от действителна загуба на доставки и избягването на доставки от Русия  ще доведе до значително по-високо движение на тези стоки (нефт и газ),“ каза Клифърд Бенет, главен икономист в ACY Securities.

От началото на годината цените на петрола са се повишили с около 50%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ