Цените на петрола се покачват преди срещата между Китай и САЩ за търговията

Цените на петрола се покачват преди срещата между Китай и САЩ за търговията

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, следвайки ръст с около 3% през предходната сесия, тъй като търговското напрежение между основните потребители на петрол САЩ и Китай показа признаци на облекчаване, а Великобритания обяви търговска сделка със Съединените щати.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,34 долара, или 0,54%, до 63,18 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,34 долара, или 0,57%, до 60,25 долара за барел.

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент ще се срещне с висшия икономически представител на Китай, вицепремиерът Хъ Лифън, в Швейцария на 10 май, за да работят за разрешаване на търговските спорове, които заплашват растежа на потреблението на суров петрол.

„Ако двете страни определят дата за започване на официални търговски преговори и се споразумеят да намалят настоящите си високи мита един срещу друг, докато преговорите продължават, цената на суровия петрол може да се увеличи с още 2-3 долара за барел“, каза Вандана Хари, основател на компанията за анализ на петролния пазар Vanda Insights.

Износът на Китай се е увеличил по-бързо от очакваното през април, докато вносът е намалил спада си, показаха митнически данни от петък, което даде известно облекчение на Пекин преди преговорите за тарифи със САЩ този уикенд.

Отделно президентът на САЩ Доналд Тръмп и британският премиер Киър Стармър обявиха, че Великобритания се е съгласила да намали митата върху вноса от САЩ от 5,1% на 1,8%. САЩ намалиха митата върху британските автомобили, но оставиха 10% мито върху повечето други стоки.

„Всякакви допълнителни търговски сделки на САЩ след тази с Обединеното кралство с други основни търговски партньори биха имали само незначително въздействие върху настроенията за петрола“, добави Хари.

Междувременно Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници – известни заедно като ОПЕК+, планират да увеличат производството, което би могло да окаже натиск върху цените на петрола. Проучване на Ройтерс установи, че производството на петрол на ОПЕК е намаляло леко през април, тъй като спадът в производството в Либия, Венецуела и Ирак е надвишил планираното увеличение на добива.

По-строгите санкции на САЩ срещу Иран биха могли да ограничат доставките и да повишат цените. Санкциите срещу две малки китайски рафинерии за закупуване на ирански петрол затрудняват получаването на суров петрол и ги карат да продават продукта си под алтернативни имена, съобщиха източници пред Ройтерс в четвъртък.

Междувременно, въоръжените сили на Пакистан предприеха „множество атаки“ по цялата западна граница на Индия в четвъртък вечерта и рано в петък, съобщи индийската армия, тъй като конфликтът между съседите, притежаващи ядрено оръжие, ескалира.

Анализаторите на Rystad Energy очакваха и двете страни да увеличат доставките на суров петрол и дейността на рафинериите на фона на нарастващото напрежение.

„Търсенето на дизел вероятно ще се увеличи на фона на засилената военна мобилизация, докато потреблението на гориво за авиокомпаниите намалява, тъй като затварянето на въздушното пространство води до пренасочване на полети, анулиране и покачване на цените на самолетните билети“, посочи Рохан Гоинди от Rystad в бележка до клиенти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ