Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕС иска да прекрати целия внос на руски газ. Приятелите на Москва в блока казват, че това е „сериозна грешка“

Съюзниците на Русия в Източна Европа казват, че плановете на Брюксел да прекрати целия внос на руски газ и енергия през следващите години са равносилни на „икономическо самоубийство“ и заплаха за енергийната сигурност и икономика на региона, пише Си Ен Би Си.
Европейската комисия обяви във вторник планове за постепенно премахване на вноса на руски газ, ядрена енергия и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г., заявявайки, че този ход „проправя пътя за гарантиране на пълната енергийна независимост на ЕС от Русия“.
Руската инвазия в Украйна през 2022 г. накара ЕС да забрани по-голямата част от морския внос на руски петрол, въглища и рафинирани петролни продукти, но намаляването на газовите потоци се оказа по-трудно. През 2024 г. почти 19% от вноса на газ и LNG в ЕС все още идва от Русия, според данни на Европейската комисия, въпреки че това е по-малко от 2021 г., когато 45% от газа в региона идва от големия износител на петрол и газ.
Последните предложения на ЕС вече предизвикаха яростна реакция от източноевропейските държави, които традиционно са по-зависими от по-евтини енергийни доставки от Русия и които многократно предупреждават за по-високи цени на енергията за потребителите в резултат на забраната на такива доставки.
Словакия и Унгария, чиито правителства поддържат топли връзки с Москва въпреки войната в Украйна, определиха последните планове на ЕС като „сериозна грешка“, която би навредила на региона.
„Ние признаваме стратегическата цел за намаляване на енергийната зависимост от трети страни и Словакия е готова да работи по това заедно с Европейския съюз, но... това е просто икономическо самоубийство, ако се съгласим, че нито газ, нито ядрена енергия, нито петрол могат да бъдат внасяни от Русия, че всичко трябва да приключи само защото се изгражда някаква нова желязна завеса между западния свят и Русия и други страни“, заяви словашкият премиер Роберт Фицо в сряда в коментар, съобщен от словашката информационна агенция TASR .
Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви в сряда, че предложенията на ЕС са „политически мотивирани“ и „сериозна грешка“.
„Това заплашва енергийната сигурност, повишава цените и нарушава суверенитета. Те искат ние да понесем цената на тяхната безразсъдна подкрепа за Украйна и прибързаното ѝ присъединяване към ЕС. Ние твърдо отхвърляме това“, коментира министърът в социалната мрежа X.
Както Унгария, така и Словакия се противопоставиха на предишни инициативи на ЕС за прекъсване на енергийните връзки с Москва, като вместо това избраха да поддържат доставките на фона на опасения от нарастващи разходи за енергия у дома.
И двете страни също така остро критикуваха предоставянето на повече военна и финансова помощ на Украйна и преди това заплашиха, че ще откажат да подкрепят редовното удължаване на санкциите срещу Русия от страна на ЕС. И двете се стремяха да извлекат отстъпки от блока, преди да одобрят подновяването им, най-скоро през март.
Обявявайки последните си планове за дистанциране от Русия, ЕС заяви във вторник, че неговата „пътна карта“ за постепенно премахване на целия руски енергиен внос първо ще въведе забрана за целия внос на руски газ (както по тръбопроводи, така и по втечнен природен газ) по нови договори и съществуващи спот договори, която ще влезе в сила до края на 2025 г., преди целият останал внос да бъде постепенно прекратен до края на 2027 г.
Законодателните предложения на Комисията, които ще бъдат представени през юни, ще изискват одобрение от Европейския парламент и квалифицирано мнозинство от държавите членки, което означава, че плановете не могат да бъдат наложени с вето само от няколко държави.
„Можем да го приемем без единодушие“, каза европейският комисар по енергетика Дан Йоргенсен на пресконференция във вторник, като добави: „Надявам се, че всички ще гласуват за него, разбира се, но ако не го направят, това също е добре, това е част от Европейския съюз – понякога мнозинството взема решения, когато е необходимо.“
Той добави, че блокът в момента е в „неприемлива ситуация“, в която е зависим от руска държава и лидер – президента Владимир Путин, който е „избрал да използва енергията като оръжие“. Той добави, че вносът на руски газ косвено е помогнал за пълненето на „военните каси“ на Кремъл, за да продължи войната си срещу Украйна.
В изявлението си във вторник Комисията заяви, че предвижда „постепенен и добре координиран“ подход в целия блок, като държавите членки са помолени да подготвят национални планове до края на тази година, „в които ще се посочи как ще допринесат за постепенното премахване на вноса на руски газ, ядрена енергия и петрол“. Не е сигурно дали Словакия и Унгария ще се съгласят с искането.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.