Цените на петрола се понижават поради по-добри перспективи за предлагането

Цените на петрола се понижават поради по-добри перспективи за предлагането

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък и са напът да запишат седмичен спад, тъй като инвеститорите се фокусираха върху очакванията за увеличен добив от Либия и по-широката група ОПЕК+, въпреки че новите икономически стимули от Китай ограничиха пониженията, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,11 долара, или 0,15%, до 71,49 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,10 долара, или 0,15%, до 67,57 долара за барел.

На седмична база суровият петрол Брентът се е насочил към спад с 4%, докато WTI върви към понижение с 6%.

Въпреки че инвеститорите във всички класове активи се зарадваха, след като китайските власти най-накрая обявиха по-смели икономически стимули, тази седмица петролните пазари изглеждат фиксирани върху Либия и ОПЕК, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.

„Неотдавнашното решение на ОПЕК+ да увеличи производството само допринесе за мрачните настроения“, каза Сачдева, като добави, че петролният пазар се бори с отслабването на търсенето през последните няколко месеца.

„Въпреки че не е сигурно дали китайските стимули ще доведат до по-високо търсене на горива, те все пак може да предложат известна подкрепа на петролния пазар“, добави тя.

Китайската централна банка в петък понижи лихвените проценти и инжектира ликвидност в банковата система, докато Пекин засилва стимулите, за да върне икономическия растеж към тазгодишната цел от приблизително 5% и да пребори дефлационния натиск.

Очаква се да бъдат обявени още фискални мерки преди празниците в Китай, започващи на 1 октомври, след като среща на висшите лидери на Комунистическата партия показа повишено чувство за спешност относно нарастващите икономически затруднения.

Междувременно враждуващи фракции, претендиращи за контрол над Централната банка на Либия, подписаха споразумение за прекратяване на спора си в четвъртък. Спорът доведе до рязко намаляване на производството и износа на петрол в страната, като износът на суров петрол спадна до 400 хил. барела на ден този месец в сравнение с над 1 млн. барела през предходния.

Отделно, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, в момента намаляват добива на петрол с общо 5,86 млн. барела на ден, като планират да отменят 180 хил. барела на ден от тези съкращения през декември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ