Цените на петрола се понижиха на фона на данните от Китай

Цените на петрола се понижиха на фона на данните от Китай

Цените на петрола се понижиха на фона на данните от Китай

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия в сряда, тъй като опасенията относно бавното търсене от страна на най-големия вносител на суров петрол Китай нараснаха след низходяща данни за външната търговия и инфлацията, надделявайки над притесненията за ограниченото предлагане, произтичащи от съкращенията на добива от Саудитска Арабия и Русия.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,21 долара, или 0,24%, до 85,96 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,22 долара, или 0,27%, до 82,70 долара за барел.

„Цените на петрола се борят за по-нататъшно покачване поради продължаващите опасения относно бавното възстановяване на китайската икономика и на търсенето на гориво“, каза Чийоки Чен, главен анализатор в Sunward Trading.

„Също така, с притесненията относно забавянето на търсенето в Съединените щати и Европа поради поредица от повишения на лихвените проценти, възходът на петролните пазари изглежда ограничен“, добави той, като прогнозира, че WTI ще се търгува в диапазона от 75 до 85 долара за барел по-късно този месец.

И двата бенчмарка отчетоха шестото си поредно седмично повишение миналата седмица, което е най-дългата печеливша серия от периода декември 2021 г. до януари 2022 г.. Тези резултати бяха подпомогнати от намаляването на доставките от ОПЕК+ и надеждите за стимулиране на възстановяването на търсенето на петрол в Китай.

Данните за инфлацията в Китай в сряда показаха, че индексът на потребителските цени се е понижил през юли в първия си спад на годишна база от февруари 2021 г., потвърждавайки движението на икономиката към дефлация, тъй като възстановяването й от пандемията продължава да се забавя.

Данните за инфлацията последваха разочароващите търговски данни във вторник, които показаха, че вносът на суров петрол в Китай през юли е намалял с 18,8% спрямо предходния месец до най-ниския дневен темп от януари, тъй като големите износители намалиха задграничните доставки и местните запаси продължиха да се увеличават.

В същото време данни от Американския петролен институт показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са се повишили с 4,1 млн. барела миналата седмица, надминавайки очакванията на анализаторите.

Месечен доклад на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) във вторник прогнозира, че производството на суров петрол в САЩ ще нарасне с 850 хил. барела на ден до рекордните 12,76 млн. барела на ден през 2023 г., надминавайки последния пик от 12,3млн. барела на през 2019 г. .

Цените на суровия петрол се покачват от юни, главно поради продължителните съкращения на производството в Саудитска Арабия, както и нарастващото търсене в световен мащаб, посочи още EIA.

Миналата седмица най-големият износител в света - Саудитска Арабия миналата удължи доброволното си съкращаване на производството от 1 милион барела на ден до края на септември, като добави, че то може да бъде удължено и след този месец или задълбочено допълнително. Русия също каза, че ще намали износа на петрол с 300 000 барела на ден през септември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ