Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията за търсенето в Китай
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, тъй като опасенията за рецесията и влошаващата се ситуация с COVID-19 в Китай предизвикаха страхове от по-ниско търсене на горива, пише Ройтерс.
Към 9:15 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,18 долара, или 0,18%, до 97,74 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,25 долара, или 0,27%, до 91,54 долара за барел.
В понеделник двата бенчмарка достигнаха най-високите си нива от месец август насам на фона на информацията, че лидерите в Китай, който е най-големият вносител на суров петрол в света, обмислят разхлабване на мерките срещу коронавируса в страната.
През уикенда обаче китайки здравни служители потвърдиха ангажимента на Пекин към стриктната политика за нулев COVID. Освен това последните данни показаха, че износът и вносът на страната неочаквано са се свили през октомври.
Случаите на COVID рязко нараснаха в Гуанджоу и други големи китайски градове, показват официални данни във вторник. Глобалният производствен център се бори с най-лошото огнище на вируса досега, което ще тества способността на града да избегне локдаун, подобен на този, който в миналото бе въведен в Шанхай.
„Мисля, че непрекъснатите локдауни, да не говорим за потвърдения ангажимент за нулев COVID през уикенда, не само разбунват пазарa на петрол, но продължават да отблъскват надеждите, че повторно отваряне в Китай ще подкрепи цените на петрола“, каза Стивън Инес, управител партньор в SPI Asset Management.
По-силни зелени пари също натежаха върху цените на петрола. Петролът обикновено се търгува в щатски долари, така че по-силната щатска валута прави стоката по-скъпа за притежателите на други валути.
Краткосрочните фундаментални показатели за петрола обаче остават добри, като фокусът се връща към проблемите с доставките, посочиха анализатори на ANZ Research.
Забраната на Европейския съюз за внос руски петрол, наложена в отговор за руската инвазия в Украйна, трябва да влезе в сила на 5 декември и ще бъде последвана от спиране на вноса на петролни продукти през февруари. Москва нарича действията си в Украйна „специална операция“.
Запасите от суров петрол в САЩ се очаква да са нараснали с около 1,1 милиона барела миналата седмица, показа предварително проучване на Ройтерс в понеделник.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.