Петролът поевтиня, след като надеждите за възстановяване на търсенето в Китай се изпариха

Петролът поевтиня, след като надеждите за възстановяване на търсенето в Китай се изпариха

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, след като през уикенда китайски официални представители потвърдиха ангажимента на Пекин за строг подход срещу разпространението на COVID-19, попарвайки надеждите за възстановяване на търсенето на петрол в най-големия вносител на суровината в света, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,88 долара, или 0,89%, до 97,69 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,07 долара, или 1,16%, до 91,54 долара за барел.

„Цените на петрола паднаха рязко, тъй като китайските официални представители обещаха да се придържат към политиката за нулев COVID, докато новите случаи на заразени в Китай се покачиха. Това да доведе до повече ограничителни мерки, помрачавайки перспективите за търсенето“, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.

Поскъпването на щатския долар също натежава върху цените на петрола, добави тя.

В петък четирима представители на Федералния резерв посочиха, че все пак ще обмислят по-малко увеличение на лихвените проценти на следващата си среща на централната банка въпреки силните данни за работните места.

Миналата седмица Брентът и WTI се повишиха съответно с 2,9% и 5,4%, тъй като слуховете за възможен край на строгите мерки срещу COVID-19 подкрепиха фондовите пазари в Китай и цените на суровините нагоре въпреки липсата на обявени промени.

На пресконференция в събота обаче здравните служители казаха, че ще продължат с подхода си за „динамично прочистване“ на случаите на коронавирус, веднага щом се появят.

Търговските данни от втората най-голяма икономика в понеделник може да покажат допълнително охлаждане на износа, тъй като глобалното търсене продължава да намалява.

„Пазарът все още е изправен пред признаци на слабост в търсенето на петрол поради вече високите цени и слабите икономически перспективи на развитите пазари“, посочват в бележка анализатори от ANZ, като добавят, че търсенето в Европа и Съединените щати е спаднало обратно до нивата от 2019 г.

„Сега очакваме глобалното търсене през четвъртото тримесечие на 2022 г. да нарасне само с 0,6 млн. барела на ден спрямо същото тримесечие на миналата година“, коментират те.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ