Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се понижиха на фона на силния долар
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, отстъпвайки допълнително от 10-месечните върхове от тази седмица, тъй като по-силния щатски долар и страховете за здравето на икономика на Китай и заличиха печалбите, предизвикани от съкращенията на доставките от основните производители Саудитска Арабия и Русия, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,47 долара, или 0,52%, до 89,45 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,55 долара, или 0,63%, до 86,32 долара за барел.
И двата бенчмарка достигнаха 10-месечни върхове по-рано тази седмица поради опасения за потенциален недостиг по време на пиковия зимен сезон на търсене, след като Саудитска Арабия и Русия удължиха доброволните си съкращения на доставките до края на годината.
Въпреки тези възходящи сигнали, неравното възстановяване на Китай и силният щатски долар оказват влияние върху цените, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор от Phillip Nova.
Инвеститорите очакват лихвените проценти в САЩ да се задържат високи, като това подкрепи долара, правейки по-скъпо закупуването на суров петрол от притежателите на други валути. Индексът на щатския долар беше малко над шестмесечен връх в петък.
„Инвеститорите отчетоха печалби след неотдавнашното покачване, което беше продиктувано от опасения относно ограниченото предлагане след удължението на съкращенията на производството в Саудитска Арабия и Русия“, каза Тацуфуми Окоши, старши икономист в Nomura Securities.
„Пазарът взе предвид новините за по-ниско предлагане и ще има нужда от ясни признаци за по-силно глобално търсене, особено в Китай, за да се повиши“, каза той, като отбеляза, че консенсусът на инвеститорите е, че стимулите на Пекин досега не са успели да дадат тласък на икономика.
Общият износ и внос на Китай е намалял през август, показват данните от четвъртък, тъй като двойният натиск на спадащото задгранично търсене и слабите потребителски разходи притиснаха бизнеса във втората по големина икономика в света.
Но вносът на суров петрол в Китай скочи с 30,9% миналия месец, тъй като рафинериите натрупаха запаси и увеличиха преработката, за да се възползват от по-високите печалби от износа на гориво.
По-голямото от очакваното намаление на запасите от суров петрол в САЩ даде приглушена подкрепа за цените на петрола.
Запасите от суров петрол в САЩ спадат за четвърта поредна седмица, като те са намалели с повече от 6% през последния месец, тъй като петролните рафинерии работят с високи темпове, за да се справят с глобалното търсене на енергия, показват данни на Администрацията за енергийна информация в четвъртък.
Запасите от суров петрол са намалели с 6,3 млн. барела, което е трикратно над очаквания от анализаторите спад от 2,1 млн. барела.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.