Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се понижиха заради опасенията от възможна рецесия
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, след като опасенията за потенциална глобална рецесия и ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай засенчиха очакванията за ограничено глобално предлагане и нарастване на търсенето на гориво с настъпването на летния сезон на шофиране в САЩ.
Към 9:20 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,38 долара, или 1,225, до 112,0 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,33 долара, или 1,21%, до 109 долара за барел. В понеделник Брентът поскъпна с 0,7%, докато цената на WTI остана почти без промянa.
Множеството заплахи за глобалната икономика бяха във фокуса на провеждащата се през тази седмица годишната икономическа среща на върха в Давос, като някои от участниците на форума акцентираха риска от световна рецесия.
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева каза, че не очаква рецесия за големите икономики, но не може да изключи такава.
„Инвеститорите започнаха да продават, тъй като очакват по-високите цени на петрола да доведат до спад на потреблението на горива в световен мащаб“, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.
Докато Шанхай, търговският център на Китай, има за цел да се върне към нормалното от 1 юни, следвайки продължил близо два месеца локдаун, увеличаването на новите случаи на COVID-19 в Пекин породи опасения за по-нататъшни блокади.
Китайската столица отчете 99 нови случая на заразени с COVID-19 в неделя в сравнение с 61 предходния ден. Това е най-големият брой заразени за един ден в Пекин от един месец насам.
„Блокадите в Китай със сигурност играят съществена роля, която влошава перспективите за търсене на горива и енергия. Пекин отчита ръст на положителни случаи, което кара инвеститорите да се тревожат относно разширяването на блокирането в друг бизнес център освен Шанхай“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.
Междувременно Германия заяви, че ембаргото върху вноса на руски петрол вероятно ще бъде договорено от Европейския съюз „до дни“.
Светът е изправен пред криза на доставките на петрол, като повечето компании се страхуват да инвестират в сектора, тъй като са под натиск от политиките за преход към зелена енергия, каза пред Ройтерс ръководителят на Saudi Aramco, добавяйки, че компанията не може да разшири производствения капацитет по-бързо от обещаното.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.