Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишават на фона на геополитическото напрежение
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, следвайки спад от над 1% предходната сесия, тъй като ескалиращото геополитическо напрежение в Близкия изток подхрани опасенията относно доставките, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,30 долара, или 0,36%, до 82,70 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,35 долара, или 0,46% до 77.13 долара за барел.
И двата сорта поевтиняха с над 1 долара за барел в понеделник, тъй като задълбочаващата се криза с недвижимите имоти подхрани притесненията относно търсенето от Китай - най-големият потребител на суров петрол в света, след като съд в Хонконг разпореди ликвидацията на строителния предприемач China Evergrande Group.
„Търговията при цени на петрола от над 80 щатски долара за барел отново определя някаква премия за геополитически риск, тъй като обострянията продължават в региона на Близкия изток. Това може да се изпари в рамките на седмица или две, ако няма силна реакция от страна на САЩ“, каза Сувро Саркар ръководител на екипа за енергийния сектор в DBS Bank.
„Ако се влоши до противопоставяне между САЩ и Иран и се стигне до по-строги санкции, тогава очакваме диапазон от 80-100 щатски долара за барел, който да се задържи известно време“, добави той.
Вашингтон обеща да предприеме „всички необходими действия“, за да защити войските си след смъртоносна атака с дрон в Йордания от подкрепяни от Иран бунтовници - първите смъртни случаи на американски военни от началото на войната Израел-Хамас.
„Ако напрежението между САЩ и Иран ескалира, особено чрез пряка конфронтация, нараства рискът петролните доставки на Иран да бъдат засегнати неблагоприятно. Износът на петрол от Иран вероятно е най-уязвим поради потенциално по-голямо прилагане на санкции“, посочи в бележка анализаторът на Commonwealth Bank of Australia Вивек Дар.
Иран е изнасял 1,2-1,6 млн. барела на ден суров петрол през по-голямата част от 2023 г., добави Дар, което представлява 1-1,5% от световното предлагане на петрол.
„Начинът, по който Иран реагира на нарастващото напрежение в САЩ, също ще диктува курса на петролните пазари. Основното безпокойство е, че Иран заплашва с блокада на Ормузкия protok, през който преминават 15-20% от световните доставки на петрол“, добави той.
Печалбите идват и преди решението за лихвените проценти на Федералния резерв, като централната банка ще започне двудневното си заседание днес..
Сега пазарите оценяват на 47% вероятността за намаляване на лихвения процент от Фед през март, показа инструментът FedWatch на CME.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.