Цените на петрола се повишават в края на една нестабилната седмица*

Цените на петрола се повишават в края на една нестабилната седмица*

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, удължавайки ралито, предизвикано от прекъсвания на добива в Мексиканския залив на САЩ, където ураганът „Франсин“ принуди производителите да евакуират платформите, преди да удари бреговете на Луизиана, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,45 долара, или 0,63%, до 72,42 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,47 долара, или 0,68%, до 69,44 долара за барел.

Ако тези печалби се задържат, и двата бенчмарка ще прекъснат поредицата от седмични спадове, въпреки трудното начало на седмицата, при което суровият петрол Брент падна под $70 за барел във вторник за първи път от края на 2021 г. При настоящите нива Брентът се очаква да запише седмичен ръст от около 1,7%, а WTI – от над 2%.

„Предишното понижаване до почти тригодишно дъно изисква известно краткосрочно отдих за края на седмицата, тъй като пазарните участници оценяват прекъсванията на краткосрочните доставки на петрол, причинени от урагана „Франсин“, каза пазарният стратег на IG Йеп Джун Рон в имейл.

Производителите на петрол оцениха щетите и извършиха проверки за безопасност в четвъртък, докато се подготвяха да възобновят дейността си в Мексиканския залив на САЩ, тъй като се появиха оценки за загуба на доставки от „Франсин“.

Анализаторите на UBS прогнозират, че добивът в региона през септември ще спадне с 50 хик. барела на ден на месечна база, докато анализаторите на FGE изчислиха спад с 60 хил. до 1,69 млн. барела на ден.

Официалните данни показват, че близо 42% от добива на петрол в региона е спрян към четвъртък.

„Но ако закъсненията в производството се окажат краткотрайни и щетите на петролните платформи са минимални, тези печалби може да се отменят, тъй като по-широките перспективи за търсене продължават да служат като ключов насрещен вятър за ограничаване на всяко устойчиво възстановяване“, каза Йеп .

Очакванията за търсенето останаха мрачни, тъй като Организацията на страните износителки на петрол и Международната агенция по енергетика тази седмица понижиха своите прогнози за растеж на търсенето, цитирайки икономическите затруднения на Китай, най-големият вносител на петрол в света.

„Неотдавнашният набор от по-слаби китайски икономически данни предполага, че търсенето на петрол във втората по големина икономика в света може да остане ниско за по-дълго време, докато търсенето е слабо и в други страни извън Китай“, коментира Йеп от IG.

Вносът на суров петрол в Китай е намалял средно с 3,1% тази година от януари до август в сравнение със същия период на миналата година, показват данните на митниците във вторник.

„Слабото вътрешно търсене на петрол в Китай се превърна в гореща тема и беше допълнително подчертано от разочароващите данни за търговията през август“, посочиха анализатори на FGE в бележка до клиентите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Путин е готов да съкрати военните разходи на Русия на фона на опасенията от рецесия
Футболната звезда Килиан Мбапе подаде жалба в прокуратурата за морален тормоз в ПСЖ
Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения
Върховният съд на САЩ разшири властта на Тръмп - и той възнамерява да се възползва от това