Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишават заради опасенията за въздействието на урагана „Франсин“ в САЩ
Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия в четвъртък на фона на тревогите, че ураганът „Франсин“ ще повлияе на производството в САЩ, въпреки че опасенията от по-ниско търсене ограничиха печалбите.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,72 долара, или 1,02%, до 71,33 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,65 долара, или 0,97%, до 67,96 долара за барел.
И двата сорта се повишиха предходната сесия, тъй като офшорните платформи в Мексиканския залив на САЩ бяха затворени и операциите на рафинериите по крайбрежието бяха прекъснати, след като ураганът „Франсин“ връхлетя Южна Луизиана в сряда.
„И двата бенчмарка, WTI и Брент, изглежда са намерили някаква почва на фона на опасенията за нарушени доставки на петрол в САЩ“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор в базираната в Сингапур брокерска компания Phillip Nova.
„Регионът представлява около 15% от производството на петрол в САЩ, като всякакви прекъсвания в производството вероятно ще затегнат доставките в близко бъдеще“, добави тя.
Но след като бурята в крайна сметка отшуми, вниманието на петролния пазар отново се насочи към по-ниското търсене.
Запасите от петрол в САЩ са се увеличили миналата седмица, тъй като вносът на суров петрол е нараснал и износът е намалял, съобщи Администрацията за енергийна информация в сряда.
Данните също така показаха, че търсенето на бензин се е понижило до най-ниското си ниво от май.. САЩ са най-големият потребител на петрол в света.
По-рано през седмицата Организацията на страните износителки на петрол намали прогнозата си за ръста на глобалното търсене на петрол през 2024 г., както и за следващата година. Това е втора поредна ревизия надолу на прогнозата.
„Търговците на петрол сега очакват месечния пазарен доклад на Международната енергийна агенция по-късно тази седмица за признаци на отслабване на перспективите за търсене“, посочиха от ANZ Research в бележка до клиенти.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.