Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишиха на фона на свиването на добива
В ранната търговия във вторник, докато пазарите оценяваха неволите в предлагането от съкращенията за август от страна на най-големите износители Саудитска Арабия и Русия, както и разнопосочните изказвания на анализатори относно икономическите данни, които биха могли да намекнат за слабо търсене на суров петрол.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент пoскъпна с 0,37 долара, или 0,50%, до 75,02 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,33 долара, или 0,47%, до 70,12 долара за барел.
„Фундаментите не оказват толкова голямо влияние върху посоката на цените, колкото може да се очаква. Вместо това пазарът е фокусиран върху несигурните макро перспективи“, посочих в бележка до клиенти анализатори на ING.
„Трудно е да се види значителна промяна в този модел в краткосрочен план, въпреки че допълнителните съкращения наистина поставят по-силен праг за Брента от около 70 щатски долара/барел“, добавиха анализаторите на ING.
Американските пазари ще бъдат затворени днес по случай Деня на независимостта на САЩ.
Саудитска Арабия заяви в понеделник, че ще удължи доброволното си съкращаване на производството от 1 милион барела на ден до август. Русия също ще намали износа си на петрол с 500 000 барела на ден през август, каза вицепремиерът Александър Новак.
Съкращенията възлизат на 1,5% от световното предлагане и довеждат общите намаления от производителите на петрол от ОПЕК+ до 5,16 милиона барела на ден, тъй като Рияд и Москва се стремят да подкрепят цените. ОПЕК+ включва членове на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници.
Междувременно очакванията са запасите от суров петрол в САЩ да спаднат с около 1,8 милиона барела през седмицата до 30 юни, което ще бъде трета поредна седмица на спад.
На макрофронта бъдещите очаквания на анализаторите бяха смесени, след като бизнес проучванията показаха спад в глобалната фабрична активност поради слабото търсене в Китай и в Европа.
Въпреки че напредъкът при брутния вътрешен продукт се забавя през последните седмици поради понижаването на оценките през второто тримесечие в Китай и Европа, нито американската, нито глобалните икономики са изложени на непосредствен риск от изпадане в рецесия, на фона на силен сектор на услугите, намаляващо съпротивление в сектора на стоките в САЩ и широко облекчаване на глобалните финансови условия, посочиха в бележка анализаторите на JP Morgan.
Въпреки това, по-слабо икономически растеж все още предполага, че търсенето на стоки остава слабо, което ще натежи върху потреблението на дестилати, коментираха анализатори от ANZ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.