Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се стабилизират на фона на потенциално увеличение на добива на ОПЕК+

Цените на петрола се повишиха в четвъртък, след като паднаха с близо 2% през предходната сесия, докато инвеститорите оценяват потенциалното увеличение на добива на ОПЕК+ спрямо противоречивите сигнали от Белия дом за митата и продължаващите ядрени преговори между САЩ и Иран, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,08 долара, или 0,12%, до 66,20 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,08 долара, или 0,13%, до 62,35 долара за барел.
Цените се понижиха с 2% предходната търговска сесия, след като Ройтерс съобщи, че някои членове на ОПЕК+ ще предложат на групата да ускори увеличаването на добива на петрол за втори месец през юни, цитирайки три източника, запознати с преговорите в ОПЕК+.
Казахстан, който произвежда около 2% от световния добив на петрол и многократно надхвърли квотата си през последната година, заяви, че ще даде приоритет на националния интерес, а не на ОПЕК+ при определяне на нивата на производство, предаде Ройтерс в сряда.
И преди това е имало спорове между членовете на ОПЕК+ относно спазването на производствените квоти, един от които доведе до излизането на Ангола от ОПЕК+ през 2023 г.
„По-нататъшното несъгласие между членовете на ОПЕК+ е ясен риск от спад, тъй като може да доведе до ценова война“, посочиха анализаторите на ING.
Междувременно признаците, че САЩ и Китай може да са постигнали напредък до започването търговски преговори, подкрепиха цените. „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че Белият дом би бил готов да намали митата си за Китай до 50%, за да започне преговори.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент каза в сряда, че настоящите тарифи за внос - от 145% за китайски продукти, насочени към САЩ, и 125% за американски продукти, насочени към Китай, не са устойчиви и ще трябва да бъдат намалени, преди търговските преговори между двете страни да започнат. По-късно прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит обаче каза пред Fox News, че няма да има едностранно намаляване на митата върху стоки от Китай.
Анализаторите на Rystad Energy посочват, че продължителна търговска война между САЩ и Китай може да намали растежа на търсенето на петрол в Китай наполовина тази година от180 000 до 90 000 барела на ден.
Тръмп също обмисля освобождаване от мита върху вноса на автомобилни части от Китай, съобщи „Файненшъл таймс“ в сряда.
Потенциално оказвайки натиск надолу върху цените на петрола, САЩ и Иран ще проведат трети кръг от преговори този уикенд относно възможна сделка за повторно налагане на ограничения върху програмата на Техеран за обогатяване на уран. Пазарът следи преговорите за всякакви признаци, че сближаването между САЩ и Иран може да доведе до облекчаване на санкциите срещу иранския петрол и увеличаване на предлагането.
Но във вторник САЩ наложиха нови санкции на енергийния сектор на Иран, което според говорителя на външното министерство на Иран показва „липса на добра воля и сериозност“ по отношение на диалога с Техеран.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.