Цените на петрола се стабилизират в края на седмицата

Цените на петрола се стабилизират в края на седмицата

Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия в петък, насочвайки се към второ поредно седмично повишение поради облекчаване на търговското напрежение между САЩ и Китай, въпреки че потенциалното завръщане на иранските доставки на пазара ограничи ръста на цените, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,04 пункта, или 0,06%, до 64,57 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол се повиши с 0,02 долара, или 0,03%, до 61,64 долара за барел.

И двата договора сорта поевтиняха с повече от 2% през предишната сесия на фона на разпродажба, предизвикана от нарастващата вероятност за постигане на ядрена сделка с Иран.

Президентът Доналд Тръмп заяви, че САЩ са близо до ядрена сделка с Иран, като Техеран „донякъде“ се е съгласил с условията на Вашингтон. Източник, запознат с разговорите, обаче каза, че все още има въпроси за разрешаване.

Анализатори на ING посочиха в бележка до клиенти, че премахването на санкциите от ядрената сделка би намалило риска за доставките, позволявайки на Иран да увеличи производството на петрол и да намери повече желаещи купувачи за своя петрол. Това може да доведе до допълнително предлагане от около 400 000 барела на ден, казаха те.

Въпреки потенциалния натиск върху предлагането, както Брентът, така и WTI, са нараснали с около 1% от началото на седмицата. Настроенията на пазара се подобриха, след като САЩ и Китай се споразумяха за 90-дневна пауза в търговската си война, по време на която и двете страни ще намалят рязко  търговските си мита. Значителните реципрочни китайско-американски тарифи породиха опасения от рязък удар върху световния растеж и търсенето на петрол.

Анализаторите от BMI (звено на Fitch Solutions) запазиха прогнозите си за средна цена на Брента от 68 долара за барел през 2025 г. и 71 долара за барел през 2026 г., в сравнение с 80 долара за барел през 2024 г., позовавайки се на несигурността на търговската политика относно перспективите за цените.

„Докато 90-дневният период на охлаждане оставя вратата отворена за допълнителен напредък по намаляване на търговските бариери от двете страни, несигурността относно дългосрочната търговска политика ще ограничи покачването на цените“, посочват анализаторите.

Очакваният излишък допълнително засили опасенията на пазара. Международната агенция по енергетика (МАЕ) увеличи в четвъртък прогнозата си за глобален растеж на доставките през 2025 г. с 380 000 барела на ден, тъй като Саудитска Арабия и други членове на ОПЕК+ отменят съкращения на производството. МАЕ също прогнозира излишък за следващата година, въпреки малката корекция нагоре на прогнозата си за глобалното търсене на петрол през 2025 г. с 20 000 барела на ден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Трети ден без наземен транспорт в София, община и синдикати не отстъпват от позициите си 
Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май
Финансиране на зелени технологии и иновации - на какво може да разчита бизнесът
Рубио: Нужна е среща между Тръмп и Путин за пробив в мирните преговори за Украйна
В риск ли сте от прегаряне?