Цените на петрола се възстановяват поради опасения от по-широк конфликт в Близкия изток

Цените на петрола се възстановяват поради опасения от по-широк конфликт в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия във вторник, компенсирайки загубите от предишната сесия, подкрепени от опасенията за доставките на фона на ескалиращия конфликт в Близкия изток, по-силните данни за сектора на услугите в САЩ и намаляването на производството в либийското петролно находище „Аш Шарара“, пише Ройтерс.

Към 08:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,90 долара, или 1,18%, до 77,20 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,08 долара, или 1,48%, до 74,02 долара за барел.

В понеделник и двата бенчмарка се понижиха с около 1% на фона на мащабните разпродажби на световни фондови пазари.

Спадът на петрола беше ограничен от нарастващите опасения, че Иран,-  ключов близкоизточен производител, може да отмъсти на Израел и САЩ за убийството на лидер на „Хамас“ в Техеран и израелска атака, която уби командир на „Хизбула“ в Ливан.

В понеделник най-малко петима американски служители бяха ранени при нападение срещу военна база в Ирак. Не е ясно дали нападението е свързано със заплахите за отмъщение.

„Петролът изглежда е възстановил част от загубите си, тъй като по-широките опасения за възможна ескалация на конфликта в Близкия изток продължават да добавят към тревогите на петролния пазар. Възможността за тотална война в Близкия изток става реална, което заплашва глобалните доставки“, коментира Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova в Сингапур.

САЩ призовават страните да предадат на Иран, че ескалацията не е в техен интерес, каза говорител на Държавния департамент в понеделник.

Петролът беше подкрепен и от данните, показващи, че активността в сектора на услугите в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, се е възстановила от четиригодишно дъно през юли.

Печалбите на петрола също се случиха на фона на по-широко рали на азиатските фондови пазари, след като те се сринаха в понеделник.

Притесненията за по-ниско производство в либийското петролно находище „Аш Шарара“ с 210 хил. барела на ден също повлияха на цените. Добивът на находището, което едно от най-големите в страната, е намалял с около 20% поради продължаващите протести.

Тези производствени проблеми са компенсирали някои от по-ранните макро низходящи тенденции на пазара, отбелязаха анализатори на ING в бележка до клиенти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ