Петролът поевтинява, тъй като страховете от рецесия в САЩ засенчват напрежението в Близкия изток

Петролът поевтинява, тъй като страховете от рецесия в САЩ засенчват напрежението в Близкия изток

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия в понеделник, тъй като опасенията от рецесия в Съединените щати, засенчиха тревогите от ескалиращото напрежение в Близкия изток, което би могло да засегне доставките от най-големия производствен регион, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,45 долара, или 0,59%, до 76,36 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,49 долара, или 0,67%, до 73,03 долара за барел.

Цените бяха подкрепени от продължаващите боеве в Газа и израелски въздушен удар, който засегна две училища и уби най-малко 30 души в неделя, по данни на палестински официални лица. Това се случи ден, след като кръг от преговори в Кайро за прекратяване на огъня приключи без резултат.

Израел и Съединените щати се подготвят за сериозна ескалация в региона, след като Иран и неговите съюзници „Хамас“ и „Хизбула“ обещаха да отмъстят на Израел за убийствата на лидера на „Хамас“ Исмаил Хания и Фуад Шукр, военен командир и ръководител на стратегическото подразделение на „Хизбуа“.

„Ако този конфликт се засили, износът на суров петрол може да бъде засегнат“, посочиха анализатори от ANZ в бележка.

Въпреки опасенията за ескалиране на напрежението в Близкия изток, Брентът се срина с повече от 3% в петък, за да се установи на най-ниското си ниво от януари. WTI пък падна с повече от 3%, завършвайки търговията при най-ниското си равнище от юни. И сорта договора записхаа четвъртата си поредна седмица на загуби.

До тези резултати се стигна на фона на опасенията от рецесия в САЩ и след като групата ОПЕК+, която включва между Организацията на страните износителки на петрол и други производители като Русия, потвърди, че ще се придържа към плана си за постепенно премахване на доброволните съкращения на производството от октомври.

Пазарът очакваше ОПЕК+ да отложи постепенното преустановяване на доброволните съкращения на производството след третото тримесечие, посочиха анализатори на Ройтерс в петък.

Слабите икономически данни по света натежаха върху цените на петрола, засилвайки опасенията, че бавното глобално икономическо възстановяване ще намали потреблението на гориво.

Публикуваните миналата седмица данни показаха, че икономиката на САЩ е добавила по-малко работни места от очакваното миналия месец, докато фабриките в САЩ, Китай и Европа отчитат вяло търсене.

Спадащото потребление на дизел в Китай, който допринася най-много за растежа на търсенето на петрол в света, също оказва влияние върху цените.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ