Петролът поевтиня с повече от 2% на фона на протестите срещу антиковид мерките в Китай

Петролът поевтиня с повече от 2% на фона на протестите срещу антиковид мерките в Китай

Цените на петрола се понижиха с над 2% в ранната търговия в понеделник, като американският лек суров петрол West Texas Intermediate достигна 11-месечно дъно, след като протестите в китай срещу строгите антиковид мерки подхраниха опасенията за търсенето, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,98 долара, или 2,37%, до 81,65 долара за барел, което е най-ниското ниво от 11 януари насам. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,84 долара, или 2,41%, до 74,44 долара за барел – най-ниското равнище от 27 декември 2021 г.

И двата бенчмарка, които достигнаха 10-месечни дъна миналата седмица, отчетоха три последователни седмични спадове. Сортът Брент приключи последната седмица със спад от 4,6%, докато цената на WTI падна с 4,7%.

„В допълнение към нарастващите опасения относно по-слабото търсене на гориво в Китай поради скока на случаите на COVID-19, политическата несигурност, причинена от редките протести в Шанхай срещу правителствените антиковид мерки, подкрепи продажбите“, каза Хироюки Кикукава, генерален мениджър на изследванията в Nissan Securities.

Търговският диапазон на WTI се очаква да спадне до 70-75, каза той, като добави, че пазарът може да остане нестабилен в зависимост от резултата от срещата на ОПЕК+ и въвеждането на тавана на цените за руския петрол.

Китай - най-големият вносител на петрол в света, се придържа към политиката на нулев COVID, въпреки че голяма част от света премахна повечето ограничения.

Стотици демонстранти се сблъскаха с полицията в Шанхай неделя вечерта, докато протестите срещу строгите ограничения в Китай бяха подновени за трети пореден ден и се разпространиха в няколко града вследствие на смъртоносен пожар в далечния запад на страната, за които някои обвиняват политиката за нулев COVID

„Освен ако ОПЕК+ не се споразумеят за по-нататъшно намаляване на производствената квота или Съединените щати не предприемат действия за презареждане на стратегическите си петролни резерви, цените на петрола може да се насочат още надолу“, каза Тетсу Емори, главен изпълнителен директор на Emori Fund Management Inc.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзниците, известни заедно като ОПЕК+, ще се срещнат на 4 декември. През октомври ОПЕК+ се съгласи да намали целта си за добив с 2 млн. барела на ден до 2023 г.

Следващата среща на ОПЕК+ ще вземе предвид състоянието и баланса на пазара, съобщи в събота държавната информационна агенция на Ирак, цитирайки Саадун Мохсен, високопоставен служител в държавния търговец на петрол SOMO.

Инвеститорите продължават да са фокусирани и върху западните планове за таван на цените на руския петрол.

Представители на Г-7  и дипломати от Европейския съюз обсъждат таван на цената на руския петрол между 65 и 70 долара за барел, с цел ограничаване на приходите за финансиране на военната офанзива на Москва в Украйна, без да се нарушават световните петролни пазари.

Но среща на представители на правителството на Европейския съюз по тази тема, планирана за 25 ноември, беше отменена, казаха дипломати от ЕС. В четвъртък правителствата на ЕС бяха разделени по отношение на нивото, на което да се ограничи цената на руския петрол.

Таванът на цените трябва да влезе в сила на 5 декември, когато стартира забраната на ЕС за вноса на руски суров петрол.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ