Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се стабилизират, но са се насочили към най-големия седмичен спад от повече от месец
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък на фона на силните данни за продажбите на дребно в САЩ, но запазиха траекторията си към най-голямата седмична от повече от месец поради опасения относно търсенето, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,26 долара, или 0,35%, до 74,71 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,32 долара, или 0,45%, до 70,99 долара за барел
И двата сорта поскъпнаха в четвъртък за първи път от пет сесии, след като данните от Администрацията за енергийна информация (EIA) показаха, че запасите от суров петрол, бензин и дестилат в САЩ са намалели миналата седмица.
Цените на Брента и WTI се очаква да се понижат с около 6% за седмицата, което ще бъде най-големият им седмичен спад от 2 септември, след като ОПЕК и Международната агенция по енергетика понижиха прогнозите си за глобалното търсене на петрол през 2024 и 2025 г., а опасенията за потенциална ответна атака от Израел , която да попречи на износа на петрол от Иран, намаляха.
Пазарният стратег на IG Йеп Джун Рон каза, че въпреки че цените на петрола останаха ниски в петък, има признаци на стабилизиране в краткосрочен план, след като пазарът отчете отслабването на геополитическите рискове през последната седмица.
„Неотдавнашният набор от по-силни от очакваното икономически данни от САЩ наистина предлага допълнително облекчение по отношение на рисковете за растежа, но участниците на пазара също следят за всякакво възстановяване на търсенето от Китай, предвид неотдавнашното отприщване на стимулите“, посочи той в имейл.
Продажбите на дребно в САЩ са се увеличили малко повече от очакваното през септември, като на този фон инвеститорите оценяват на 92% вероятността за намаляване на лихвите от Федералния резерв през ноември.
Междувременно икономическият растеж през третото тримесечие на Китай – най-големия вносител на петрол в света, достигна най-бавния си темп от началото на 2023 г., въпреки че данните за потреблението и промишленото производство за септември надминаха прогнозите.
Производството на китайските рафинерии също се понижи за трети пореден месец, тъй като слабото потребление на гориво и ниските маржове на рафиниране ограничиха преработката.
Пазарите обаче остават загрижени за възможните скокове на цените предвид тлеещото напрежение в Близкия изток,.
„Геополитическите рискове, като развитието в Близкия изток, ще продължат да предизвикват страхове от прекъсване на доставките и на свой ред краткосрочни скокове в цените на петрола“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.