Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МАЕ очаква „електрическа епоха" след задаващият се пик в търсенето на изкопаеми горива
Светът е на ръба на нова електрическа епоха, като търсенето на изкопаеми горива ще достигне своя връх до края на десетилетието, заяви Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Ройтерс.
Според нея излишъкът на доставки на петрол и газ могат да стимулират инвестиции в зелена енергия. Тя обаче отбеляза и високо ниво на несигурност на фона на конфликтите с участието на големи производители на петрол и фактът, че страните, представляващи половината от световното търсене на енергия, провеждат избори през 2024 г.
„През втората половина на това десетилетие перспективата за по-големи – или дори излишни – доставки на петрол и природен газ, в зависимост от развитието на геополитическото напрежение, ще ни пренесе в един много различен енергиен свят“, коментира изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол в съобщение заедно с годишния отчет на агенцията.
Излишъкът от доставки на изкопаеми горива вероятно ще доведе до по-ниски цени и би могъл да позволи на страните да отделят повече ресурси за чиста енергия, пренасяйки света в „електрическа епоха“, каза Бирол.
В по-близък план съществува и възможност за намаляване на доставките, ако конфликтът в Близкия изток наруши петролните потоци.
МАЕ посочи, че подобни конфликти подчертават напрежението върху енергийната система и необходимостта от инвестиции за ускоряване на прехода към „по-чисти и по-сигурни технологии“.
Рекордно високо ниво на чиста енергия се появи в световен мащаб миналата година, отбеляза МАЕ, включително повече от 560 гигавата (GW) капацитет за възобновяема енергия. Очаква се около 2 трлн. долара да бъдат инвестирани в чиста енергия през 2024 г., което почти двойно повече от сумата, инвестирана в изкопаеми горива.
В сценария на агенцията, базиран на настоящите правителствени политики, глобалното търсене на петрол достига пик преди 2030 г. при малко по-малко от 102 милиона барела/ден, а след това пада обратно до нивата от 2023 г. от 99 млн. барела на ден до 2035 г., до голяма степен поради по-ниското търсене от транспортния сектор, тъй като употребата на електрически превозни средства нараства.
Докладът също така излага вероятното въздействие върху бъдещите цени на петрола, ако се прилагат по-строги екологични политики в световен мащаб за борба с изменението на климата.
В сценария на МАЕ със сегашната политика цените на петрола падат до 75 долара за барел през 2050 г. от 82 долара за барел през 2023 г.
Въпреки че докладът прогнозира увеличение на търсенето на втечнен природен газ (LNG) от 145 милиарда кубически метра между 2023 г. и 2030 г., в него се казва, че това ще бъде изпреварено от увеличение на капацитета за износ от около 270 милиарда кубически метра през същия период.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.