Джейми Даймън за понижаването на рейтинга на САЩ: Нелепо, но и без особено значение

Джейми Даймън за понижаването на рейтинга на САЩ: Нелепо, но и без особено значение

Джейми Даймън за понижаването на рейтинга на САЩ: Нелепо, но и без особено значение

Понижаването на дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Fitch Ratings в крайна сметка няма значение, заяви пред Си Ен Би Си главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън.

„Това всъщност няма толкова голямо значение, защото пазарът, а не рейтинговите агенции, определят разходите по заемите“, каза Даймън в интервю за медията.

Все пак е „нелепо“ други страни да имат по-висок кредитен рейтинг от САЩ, когато зависят от стабилността, създадена от Америка и въоръжените сили на страната, добави Даймън.

„Те да имат рейтинг AAA, а не Америка, е някак нелепо“, каза Даймън. „Това все още е най-проспериращата нация на планетата, това е най-сигурната нация на планетата“, добави той.

Fitch понижи кредитния рейтинг на САЩ от AAA на АА+ във вторник, аргументирайки решението си с „очаквано фискално влошаване през следващите три години“, ерозия на управлението и нарастващо общо дългово бреме.

Агенцията постави под наблюдение рейтинга на САЩ през май, след като членовете на Конгреса се сблъскаха по темата за тавана на дълга и доведоха страната почти до фалит.

„Трябва да се отървем от тавана на дълга“, каза Даймън. „Използва се и от двете страни (републиканците и демократите) по начини, които всяват несигурност за пазарите“, добави той.

Фед, изкуствен интелект. и Украйна

В широкообхватното интервю Даймън засегна и други теми, включително изкуствения интелект, икономика на САЩ, банкова регулация и геополитика.

Според него технологиите за изкуствен интелект като ChatGPT „променят изцяло играта“, и вероятно ще помогнат на бъдещите поколения да живеят по-дълго и по-добре.

Той обаче изрази притеснения за това как тя ще бъде ипзползвана от „лоши хора“.

По думите му икономиката на САЩ намира подкрепа в силата на потребителите и бизнеса, както и в ниската безработица.

„Доста е добре, дори и да влезем в рецесия. Буреносният облак все още е там“, добави шефът на JP Morgan, имайки предвид предупреждението, което даде миналата година относно икономиката.

Това, което тревожи най-много Даймън, са геополитическите рискове, създадени от войната в Украйна и усилията на Федералния резерв да овладее своя баланс.

Даймън разкритикува усилията на регулаторите да затегнат стандартите за банките в САЩ, като каза, че предложенията, представени миналата седмица, са „много разочароващи“.

Банките ще бъдат принудени да държат повече капитал като буфер срещу различни рискове, които ще засегнат потребителите, тъй като индустрията ще отстъпи повече продукти на небанкови играчи, предупреди Даймън. Това се случи на ипотечния пазар в САЩ, който е доминиран от фирми като Rocket Mortgage.

Част от промените включват банките да се откажат от вътрешните рискови модели за по-стандартизирани версии от Федералния резерв.

„Ако бях Фед, щях да внимавам с твърденията, че моделите им са перфектни. Не забравяйте, че техните модели не прогнозираха инфлация и лихви от 5%“, коментира той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ