Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ: Въвеждането таван на цената на газа в ЕС може да заплаши финансовата стабилност
Европейската централна банка е разтревожена от потенциалните рискове за финансовите пазари от тавана за цените на природния газ в целия Европейски съюз, предаде Си Ен Би Си.
Блокът води интензивни дискусии от няколко седмици за това как да се наложи лимит на цените на газа. Мярката, предназначена да предотврати главоломно високите разходи за потребителите, се оказва противоречива в Европа на фона на остра енергийна криза след нахлуването на Русия в Украйна.
Европейската комисия предложи през ноември горната граница да бъде 275 евро за мегаватчас. Няколко държави-членки обаче твърдяха, че този таван не е достатъчно амбициозен и е малко вероятно да бъде приет.
Днес цената на природния газ на нидерландската борса TTF е около 135,50 евро за мегаватчас.
Дискусиите относно тавана продължават сред 27-те държави-членки на ЕС преди срещата на министрите във вторник - тъй като ЕЦБ предупреждава, че таванът може да има последици за финансовите пазари.
„ЕЦБ признава, че механизмите, насочени към смекчаване на екстремни ценови нива и нестабилност на пазарите на газ на едро, могат по принцип да облекчат редица рискове за финансовата стабилност, включително рисковете, изложени по време на периоди на повишени и нестабилни цени на газа през 2022 г.“, се казва в документ на централната банка
„Въпреки това, ЕЦБ счита, че настоящият дизайн на предложения механизъм за пазарна корекция може при някои обстоятелства да застраши финансовата стабилност в еврозоната“, се добавя в него.
Коментарите са в съответствие с опасенията, изразени от страни като Германия и Нидерландия, които поискаха по-строги гаранции, че таванът няма да разтърси пазарите.
Поддръжниците на мярката твърдят, че инструментът ще бъде наблюдаван редовно и може да бъде спрян, ако регулаторите, включително Европейската централна банка, идентифицират някакви финансови проблеми.
Някои се надяват, че решение за тавана на цените може да бъде постигнато на срещата на енергийните министри на ЕС в Брюксел.
„Надяваме се това да приключи на ниво министри следващата седмица. Но все още има дискусии в кулоарите. Ще видим“, е казал пред Си Ен Би Си в четвъртък служител, работещ за министър-председателя на страна от ЕС.
Друг служител, работещ в Брюксел, който не пожела да бъде назован, е казал: „Консенсусът изглежда много недостижим“.
Безизходицата около мярката подчертава колко чувствителна и техническа е тя.
Някои министри на енергетиката описаха първоначалното предложение за ограничаване на цените от 275 евро за мегаватчас като „шега“.
Много държави, сред които Полша, Гърция, Испания и Португалия, желаят да въведат таван на цените. Тези държави са по-малко способни да смекчат въздействието на енергийната криза върху потребителите и в резултат на това търсят общоевропейски решения.
Костас Скрекас, министър на околната среда и енергетиката на Гърция, каза пред Си Ен Би Си миналия месец, че таванът трябва да бъде под 200 евро за мегаватчас.
„Таван на цената от 275 евро не е таван. Никой не може... да издържи да купува газ на тази висока цена дълго време. Със сигурност вярваме, че таванът на цената трябва да е под 200 евро, между 150 и 200 евро, би бил по-реалистичен вариант“, каза той.
Двама европейски служители потвърдиха пред Си Ен Би Си, че настоящото обсъждано предложение е таван от 220 евро за мегаватчас. Това обаче може да се промени отново преди срещата на министрите във вторник.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.