ЕК ще започне разследване срещу китайски доставчици на вятърни турбини

ЕК ще започне разследване срещу китайски доставчици на вятърни турбини

ЕК ще започне разследване срещу китайски доставчици на вятърни турбини

Изпълнителния зам.-председател  на  Европейската комисия (ЕК) по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер ще започне ново антисубсидийно разследване на бързоразвиващия се и все по-доминиращ сектор на вятърните турбини в Китай, съобщи POLITICO.

Някога Европа беше лидер в областта на възобновяемите енергийни източници, но бързото развитие на Китай от 2018 г. насам нанесе милиарди загуби на водещите играчи в областта на вятърната енергия, включително датската Vestas и германската Siemens Gamesa, принуждавайки ги да намалят драстично разходите си.

ЕС се стреми да избегне грешката, която допусна през последното десетилетие, когато китайските производители на слънчеви панели почти унищожиха европейските си конкуренти. Днешният наръчник по отношение на вятърните турбини наистина е "твърде познат" на европейските политици, заяви един от дипломатите на ЕС, на когото бе предоставена анонимност, за да обсъди предстоящото политическо изявление.

Годините на бездействие по отношение на вътрешната индустриална политика на ЕС, съчетани с политиката на отворени врати за зелените технологии, доведоха до навлизане на китайски слънчеви панели на пазара на ЕС, въпреки опасенията относно материалите, произхождащи от западната провинция Синдзян, където ООН е разкрила нарушения на човешките права срещу уйгурската общност.

След това идва следващото голямо нещо: електрическите превозни средства. Без да се притеснява от продължаващото разследване на Европейската комисия за държавните субсидии за тези произведени в Китай електрически превозни средства, китайският министър на търговията Уанг Вентао увери китайските ръководители на електрически превозни средства по време на посещението си в Париж в понеделник, че пазарните им печалби са заслужени.

"Бързото развитие на китайските компании за електромобили не зависи от конкурентни предимства благодарение на субсидиите, а от устойчиви технологични иновации, всеобхватни промишлени вериги и вериги за доставки и пълна пазарна конкуренция", заяви Уанг на среща с шефовете на компаниите за електромобили.

Икономическа сигурност

По-голямо безпокойство за ЕС представлява стремежът на Пекин да укрепи икономическото си партньорство с Русия, тъй като агресивната война на Москва срещу Украйна задълбочава изолацията ѝ от Запада.

Китайският външен министър Ван И, който говори във вторник заедно с гостуващия си руски колега Сергей Лавров, заяви, че двете страни "по-активно ще търсят допирни точки за интересите на нашите две страни" и "ще обединят усилията си за осигуряване на стабилност на световните промишлени вериги и веригите за доставки".

Това не се вписва добре в дългосрочната геополитическа игра на ЕС.

Очаква се в речта си в Принстън, представена предварително от Brussels Playbook, Вестагер да лансира идеята за по-широко използване на т.нар. оценки на надеждността, пише POLITICO.

Тези критерии, които се очаква да очертае ръководителят на ЕС по въпросите на конкуренцията, следва да включват киберсигурност, сигурност на данните, трудови права и въздействие върху околната среда.

Според една от оценките за четири години пазарният дял на Китай по отношение на инсталациите в световен мащаб е нараснал от 37% до над 55% през 2022 г.

Посоката на движение е обратна за европейските компании, чийто дял е намалял от 55% на 42% за същия период.

Съществува "съвсем реален риск експанзията на вятърната енергия да се осъществи в Китай, а не в Европа", заяви базираната в Брюксел търговска организация WindEurope в изявление за POLITICO.

Това се дължи на китайските държавни субсидии, твърдят експерти.

"Китайският вятърен комплекс е бенефициент на преки и непреки субсидии по цялата верига на стойността", казва Джоузеф Уебстър, старши сътрудник в Глобалния енергиен център към Атлантическия съвет, мозъчен тръст.

Пекин, провинциалните и местните правителства "щедро субсидират китайските промишлени играчи, включително пряко във вятърната индустрия, но също така и в допълнителни сектори, като стоманодобив и корабостроене", които са от съществено значение за инсталирането на вятърни турбини, допълва Уебстър.

Засега Китай е заел повече от половината от световния пазар на вятърни турбини.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ