Експерт: Парното ще поскъпне с по-малко от исканото увеличение на цената на газа с 40% от януари

Експерт: Парното ще поскъпне  с по-малко от исканото увеличение на цената на газа с 40% от януари

Експерт: Парното ще поскъпне с по-малко от исканото увеличение на цената на газа с 40% от януари

Парното  няма да поскъпне толкова драстично, въпреки  предложеното  от "Булгаргаз" увеличение на цената на природния газ с 40 на сто от 1 януари. Причината е, че  част от  цената за потребителите  на топлофикационните дружества  вероятно ще поеме "Булгаргаз". Такъв подход обаче може да се отрази негативно върху финансовото състояние на държавната газова фирма, което и без това не е цветущо. Това прогнозира за "Мениджър нюз" енергийният експерт Христо Казанджиев. Той припомни, че председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов вече анонсира, че скокът на цената на парното от 1 януари няма да е толкова драстичен въпреки очакваното увееличение на цената на синьото гориво. У нас за съжаление решенията за енергийните цени често се взимат не с икономически, а с политически аргументи, каза още Казанджиев.

"Що се касае за януари, има още една възможност по определен начин да се повлияе върху цената в положителна за потребителите посока. А той е, ако се приеме на второ четене на Закона за корпоративното подоходно облагане освобождаването на "Булгаргаз“ от ангажимента по програмата за освобождаване на природен газ на газов хъб "Балкан“. Това ще означава купуване на по-малко количество природен газ от "Булгаргаз“ и оттам на азерския газ, който е значително по-евтин от другите доставчици. Неговото влияние може да се засили в смисъл да се понижи в определена степен цената на природния газ“, коментира председателят на КЕВР, след като енергийният регулатор одобри цената на синьото гориво за декември.

Припомняме, че " Булгаргаз" внесе в КЕВР вчера заявление за утвърждаване на цената на природния газ за януари 2023 г. Цената, която общественият доставчик иска, е 204,53 лева за мегаватчас (MWh) или 104,57 евро/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Окончателното предложение за цената на природния газ за януари 2023 г. ще бъде депозирано в КЕВР на 1 януари.

Според Христо Казанджиев заради увеличеното търсене на международните пазари синьото гориво ще поскъпва до март-април 2023 г. След това обаче цените ще паднат до сегашните нива от 1500 долара за 1000 кубика, прогнозира експертът.

Въпреки предприетите от Европейската комисия действия по осигуряване на газовите доставки, през следващата година страните членки на ЕС може да се сблъскат с недостиг на до 30 млрд. куб. м природен газ, стана ясно след среща  на  председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен с шефа на Международната агенция по енергията (МАЕ) Фатих Бирол. в понеделниик Според прогнозите на агенцията недостигът може да достигне дори до 60 млрд. куб. м, ако Русия прекрати напълно доставките си за стария континент и зимата е студена, тъй като алтернативните количества втечнен газ няма да са достатъчни.

Според Урсула фон дер Лайен този недостиг може да бъде преодолян с повишаване на дела на възобновяемата енергия

Междувременно на среща  в Брюксел днес  министрите на енергетиката  на страните от ЕС обсъждат въвеждането на таван на цената на природния газ.  ЕК предложи през ноември да сложи таван върху цената на газа, който се търгува на референтния хъб Ти Ти Еф (TTF) в Нидерландия. Таванът влиза автоматично в сила за месец напред, ако цената на хъба надвиши 275 евро (289,3 долара) за мегаватчас за две седмици и разликата между цената на природния газ, който се търгува в Нидерландия и тази на глобалния втечнен природен газ е 58 евро или по-висока.

Строгите условия, заради които продължава да е неясно дали мярката някога ще бъде приложена, предизвика недовоолство на 12 държави от общността, сред които и България.По-голямата част от страните членки призовават постоянно за намеса относно цените на газа, а други включително Германия и Нидерландия продължават да са скептични,ъобщи ДПА, цитирана от БТА..

Чехия, която в момента председателства ЕС на ротационен принцип, заложи на компромисно предложение с по-нисък праг, въпреки че някои страни са против по-гъвкавите условия за задействане на тавана на цената.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ