Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕП одобри законова възможност за блокиране на вноса на руски втечнен газ в ЕС
Европейският парламент (EП) гласува днес за приемане на правила, позволяващи на европейските правителства да забранят вноса на руски втечнен природен газ (LNG), като не позволяват на руски фирми да резервират капацитет за газова инфраструктура, съобщава Ройтерс.
Преди време ЕС наложи санкции върху вноса на руски петрол и въглища по море. Но, в същото време избягва налагането на санкции срещу руския газ, на който някои членове разчитат много, отбелязва агенцията.
Като заобиколно решение, новата газова политика има за цел да установи законен път за правителствата да блокират доставките на руски газ за техните страни, въпреки че досега нито един голям вносител не е посочил, че ще го използва.
Новите правила на газовия пазар на ЕС позволяват на правителствата временно да спрат руските и беларуските износители на газ да наддават за капацитет на инфраструктурата, необходима за доставка на тръбен газ и на втечнен природен газ в Европа.
Русия намали доставките на газ по тръбопроводи за Европа след нахлуването си в Украйна през 2022 г., свивайки основния маршрут за руски доставки до Европа.
Руският LNG обаче продължава да влиза в Европа, най-вече през пристанища в Испания, Белгия и Франция, като тези държави не са потвърдили, че ще използват новата законова възможност. Доставките на руски втечнен природен газ за Европа са се увеличили миналата година до 22 милиарда кубични метра спрямо около 16 млрд. куб. метра през 2021 г., според анализ на ЕК.
Говорител на испанското министерство на енергетиката каза, че страната подкрепя общата позиция на ЕС за забрана на руския LNG, тъй като ако Испания направи това сама, руските фирми биха могли просто да изпратят горивото си до други пристанища на ЕС, пояснява Ройтерс, цитирана от БНР.
Министърът на енергетиката на Белгия пък каза, че правителството анализира закона и неговите условия, които включват, че ограничаването на вноса на руски газ не може да наруши газовите потоци между страните от ЕС. Белгия реекспортира голяма част от руския LNG, който получава, в други страни, напомня агенцията.
Голямо мнозинство от страните от ЕС трябва да одобрят политиката, преди да влезе в сила.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.