ЕС е близо до въвеждането на таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел

ЕС е близо до въвеждането на таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел

Държавите от Европейския съюз започват да се обединяват около план за таван на цената на руския суров петрол, доставян по море, от 60 долара за барел, предаде Блумбърг.

Това е последният им опит да сключат споразумение преди крайния срок в понеделник, твърдят запознати източници, цитирани от медията.

Блокът също така разглежда механизъм, който би позволил редовни оценки и потенциални ревизии на цената на всеки два месеца от средата на януари 2023 г., казват източниците. Според тях трябва да бъде постигнато споразумение, че всяко бъдещо преоценяване на тавана трябва да го оставя на ниво, което е поне 5% под средните пазарни цени.

Преговорите в ЕС за нивото, на което да се ограничат цените на руският петрол, са в застой от миналата седмица. Полша и балтийските нации поискаха цена, която оказва по-голям натиск върху приходите на Москва, като се аргументираха, че предишните предложения, които достигаха най-ниско до 62 долара за барел, бяха твърде щедри. Гърция и други страни-доставчици се насочиха към по-висока цена.

Цената от 60 долара за барел все пак би била по-висока от тази, на която в момента се търгуват барели на Русия. Руския суров петрол сорт „Уралс“ падна този месец до едва 50 долара за барел в ключовите западни експортни терминали на страната в Балтийско и Черно море, според Argus Media, една от водещите компании за ценообразуване на пазара.

Целта на горната граница на цените, предложена за първи път от САЩ на фона на опасенията, че санкциите на ЕС са твърде строги, е да поддържа потока на руски петрол, за да се избегне глобален скок на цените, като същевременно се ограничат приходите на Москва.

Не е ясно дали всички ще подкрепят предложението за 60 долара за барел, но повечето са готови да застанат зад това предложени, ако то съчетае с други искания, които бъдат изпълнени, съобщи Блумбърг в сряда.

Полша и балтийските страни паралелно поискаха по-твърд подход по нов пакет от санкции на ЕС. Яснота относно тези мерки се очаква през следващите няколко дни, като изпълнителната власт на ЕС тази седмица също представи предложения за справяне със заобикалянето на санкциите, използването на замразени активи и държането на Русия отговорна за нейната война срещу Украйна.

Таванът от 60 долара все още не е договорена от блока като цяло и дискусиите продължават, твърдят източниците. Всяко споразумение на ниво ЕС ще изисква подкрепата на всички държави-членки, както и подкрепата на Г-7.

За да може планът за ограничаване на цените да изпълни целта на САЩ за стабилизиране на световните цени на петрола, нивото трябва да е достатъчно привлекателно за Кремъл. Ако е над пазарното, Русия и нейните купувачи могат да твърдят, че нещата протичат нормално. Рискът за петролните пазари е, че ако таванът е твърде нисък, Москва може да изпълни заплахата си да спре производството - което ще доведе до покачване на световните цени на петрола.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ