ЕС планира да финансира чуждестранни проекти за LNG, за да намали цените

ЕС планира да финансира чуждестранни проекти за LNG, за да намали цените

Европейският съюз обмисля да подкрепи инвестициите в инфраструктурата за изкопаеми горива в чужбина и да премине към дългосрочни договори, за да намали високите цени на енергията, които ощетяват европейските индустрии, според предложение, цитирано от POLITICO. 

Този ход би означавал сериозна промяна в енергийните политики на блока, укрепвайки връзките на континента с интензивния на въглеродни емисии втечнен природен газ, от който в крайна сметка иска да се откаже. Понастоящем ЕС подписва само краткосрочни договори за втечнен природен газ и работи за ограничаване на използването на публични средства за разширяване на добива на изкопаеми горива.

Финансирането 

Важно е да се отбележи, че планът също така повдига перспективата, че европейските държавни фондове биха могли да подпомогнат финансирането на американски проекти за втечнен природен газ - точно в момент, когато служителите на Брюксел се опитват да сключат споразумение с президента на Съединените щати Доналд Тръмп за закупуване на повече американска енергия и избягване на търговска война, пише още изданието.

Предложението е част от предстоящия План за действие за достъпна енергия, който трябва да бъде публикуван на 26 февруари. Проектът показва, че ЕС също така иска нови закони за ускоряване на модернизацията на енергийните мрежи и ще насърчава по-ниски данъци върху електроенергията и бързи разрешения за нови ядрени технологии. Предложенията са основна част от отговора на Брюксел на оплакванията на промишлеността, че нарастващите разходи за енергия ги оставят да изостанат от техните американски и китайски конкуренти.

В документа се казва, че планът ще „намали сметките за енергия в краткосрочен план, като същевременно ускори така необходимите структурни реформи за намаляване на разходите и укрепи енергийните ни системи, за да смекчи бъдещите ценови шокове“.

Предположенията, че проектите за втечнен природен газ биха могли да получат подкрепа от ЕС, вероятно ще подхранят опасенията, че усилията за спасяване на вялата икономика на континента имат приоритет пред борбата с изменението на климата.

В документа, изготвен от Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС в Брюксел, се предлага също така да се проучи „възможността за по-дългосрочни договорни ангажименти, за да се направят цените по-стабилни“. Това би могло да включва схеми, „при които ЕС и/или държавите членки съпровождат вносителите от ЕС при директни инвестиции в експортна инфраструктура в чужбина, като предоставят преференциални заеми на частни инвеститори или като осигуряват права за втечняване на газ“.

"Японски модел"

По-конкретно, проектът се позовава на „японския модел“, който включва пряко закупуване от правителството на дялове в чуждестранни предприятия за втечнен природен газ в замяна на постоянен достъп до газ на преференциални цени. Чрез този подход Токио се превърна в най-големия публичен инвеститор в американски проекти за втечнен природен газ, като през последните години похарчи десетки милиарди долари и внесе рекордни количества американски газ.

Отношенията между Япония и САЩ в областта на втечнения природен газ се задълбочиха по-рано този месец, когато японският министър-председател Шигеру Ишиба отлетя за Вашингтон, за да се срещне с Тръмп.

„Япония скоро ще започне да внася исторически нови доставки чист американски втечнен природен газ в рекордни количества“, заяви американският президент. По подобен начин Тръмп оказва натиск върху ЕС да купува повече американски втечнен природен газ, заплашвайки да наложи сериозни мита, ако блокът не изпълни това и други изисквания.

Брюксел е изпратил пратеници във Вашингтон за преговори и има желание да сключи сделка за LNG. Президентът на Комисията Урсула фон дер Лайен го рекламира като начин най-накрая да се откаже от руския LNG. Въпреки това, всеки ход, който следва примера на Япония, вероятно ще се сблъска с опозиция от активисти за климата и зелени групи, които отдавна твърдят, че публичните средства не трябва да се изразходват за увеличаване на добива и износа на изкопаеми горива. След посещението на Ишиба, Сузане Уонг, програмен мениджър за Азия на екологичната неправителствена организация Oil Change International, предупреди, че „финансирането на LNG от САЩ крие сериозни рискове за японските инвеститори и застрашава бъдещето, годно за живеене на нашите общности“.

 Все пак Европа вече разчита на американския LNG. След като Русия прекъсна голяма част от доставките на газ по тръбопроводите си за континента, страните от ЕС се насочиха към морски доставки на американски LNG. Държавите обаче запазват възможностите си отворени, като анализаторите многократно отбелязват, че вносителите не подписват дългосрочни ангажименти. Но този подход изложи Европа на нестабилни цени.

Сега Брюксел планира да проучи различен метод. ЕС „незабавно ще се ангажира с надеждни доставчици на LNG, за да идентифицира допълнителен икономически конкурентен внос от съществуващи и бъдещи проекти за износ на LNG“, се казва в предложението. И иска да помогне на европейските купувачи да „осигурят обеми LNG чрез дългосрочни договори“ в опит да направят енергията по-достъпна. Блокът иска да се движи бързо по отношение на LNG, обещавайки да действа по тях до юли, пише още POLITICO.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ