EС ще увеличи производството на енергия от възобновяеми източници до 45 на сто

EС ще увеличи производството на енергия от възобновяеми източници до 45 на сто

Властите на Европейския съюз (ЕС) постигнаха предварително споразумение за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в общото производство на енергия. Представителите на Съвета на ЕС и Европейския парламент се споразумяха, че до 2030 г. делът на ВЕИ ще достигне 42,5% с възможно увеличение до 45%, докато предишната цел беше 32%. ВЕИ включват водна, ядрена, слънчева и вятърна енергия, както и производство на енергия от биогорива.

Като част от споразумението за увеличаване на използването на възобновяеми енергийни източници и намаляване на енергийната зависимост от Русия, властите на ЕС се съгласиха да опростят бюрократичните процедури за създаване на нови проекти за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, да затегнат изискванията към индустриалните предприятия да използват повече енергия от възобновяеми източници енергийни източници и насърчаване на транспортната индустрия да използва по-активно биогоривата.

През 2022 г. ЕС е получил 22% от общата си енергия от ВЕИ. Това съотношение се различава значително в зависимост от страната от ЕС. Така например в Швеция делът на ВЕИ в общия обем вече е 63%, докато в Люксембург, Малта, Холандия и Ирландия е едва 13%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата