Евростат: Увеличаването на данъците вдига разходите за електроенергия в ЕС

Евростат: Увеличаването на данъците вдига  разходите за електроенергия в ЕС

Средните сметките за електричество на битовите потребители в Европейския съюз (EС) през първата половина на 2024 г.  нараснаха с 0,6 евро до 28,9 евро спрямо второто полугодие на предходната година,съобщи Евростат.

Независимо от спада в цените на енергията и мрежовите услуги с 2 на сто, цените нараснаха като цяло с 2 на сто заради оттеглени субсидии и промяна на данъчното облагане. В резултат от тези промени данъците и таксите върху сметките са нараснали с 16 на сто.

През първите шест месеца на годината разходите за енергия, доставки и мрежови услуги отчитат спад от 2 на сто в сравнение с втората половина на 2023 г., а цените леко се повишиха (2 на сто), тъй като правителствата на страните намалиха субсидиите, надбавките и данъчните облекчения за потребителите, след като данъците нараснаха с 16 на сто през периода спрямо втората половина на 2023 г. На годишна база спрямо първата половина на 2023 г. цените отбелязаха лек спад - 29,4 евро за 100 киловатчаса.

Средните цени на природния газ за домакинствата  в ЕС са намалели със 7 на сто до 11 евро за 100 киловатчаса през първото полугодие спрямо второто полугодие на 2023 г. Цените също така са по-ниски с 2 на сто спрямо втората половина на 2023 г. Без данъци те намаляват съответно с 12 и с 10 на сто.

Делът на данъците и таксите в сметките за електроенергия

В сравнение с първото полугодие на 2023 г. делът на данъците и таксите в сметките за електроенергия се повиши от 18,5 на 24,3 на сто ли с 5,8 процентни пункта (п.п.), докато в сметката за газ се повиши от 22,8 на 27,4 на сто (ръст от 4,6 п.п.).

Най-високите цени на електроенергията, включително данъците, за битовите потребители през първото полугодие на 2024 г. са установени в Германия (39,5 евро за 100 киловатчаса), следвана от Ирландия (37,4 евро) и Дания (37,1 евро), показват данните на европейската статистика.

На обратния полюс са домакинствата в Унгария (10,9 евро за 100 киловатчаса), следвани от България (11,9 евро за 100 киловатчаса) и Малта (12,6 евро за 100 киловатчаса).

Представено в съответните национални валути на страните членки на ЕС, за първите шест месеца на годината, на годишна база (януари-юни 20223 г.), цените на електроенергията за домакинствата, включително данъците, са намалели в 16 държави и са се увеличили в 11. Намаляването на цените беше частично компенсирано от намаляване или премахване на мерките за облекчаване на потребителите на национално ниво.

Цените на природния газ се понижиха в повечето страни от ЕС

Отнесено към първото полугодие на 2023 г., през първата половина на 2024 г. цените на газа (изразени в национални валути), са спаднали най-много в Литва (60 на сто), Гърция (39 на сто) и Естония (37 на сто). За разлика от тях, цената на газа е нараснала най-много в Италия (+16 на сто), Франция (+13 на сто) и Румъния (+7 на сто), докато остава непроменена (цената) в Словения.

В промишления сектор всички държави отчетоха понижение на цените на газа, което подчертава категорична низходяща тенденция в целия ЕС, отчитат от Евростат, предаде БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първият американски папа: Кардинал Робърт Превост заема Светия престол с името Лъв XIV
Индия и Пакистан са провели най-голямата въздушна битка в историята на съвременната авиация
Великобритания може стане първата страна, подписала търговско споразумение със САЩ след митата на Тръмп
Държавата ще продава имоти, за да строи училища и детски градини
Полша се отказа да иска репарации от Германия за щети от Втората световна война
Нови 60 000 документа разкриват изненадващи факти за убийството на брата на президента Кенеди
Ефективният лидер не винаги е амбициозен
На днешната дата, 8 май. Рождениците днес