Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финландският министър на финансите: Закупуването на Uniper беше грешка
Закупуването на най-големия вносител на газ в Германия - Uniper беше грешка. Това заяви финансовият министър на Финландия Аника Саарико пред Ройтерс, след като национализацията на компанията от Берлин остави и двете държави с огромни загуби.
Германия се съгласи да да национализира Uniper, най-големият си вносител на руски газ, на фона на задълбочаваща се енергийна криза, която постави компанията на колене. Част от тази сделка включваше изкупуването на дела на финландската компания Fortum, чийто мажоритарен собственик е финландската държава.
Fortum инвестира около 7 милиарда евро в германската компания и заяви, че е регистрирала загуба от близо 6 милиарда евро от излизането от германската фирма - един от най-големите бизнес провали в историята на Финландия.
„Бизнесът на Uniper и енергията от изкопаеми горива… не беше добра идея за Fortum да купи този бизнес преди няколко години“, каза Саарико в интервю за Ройтерс преди фокусираната върху климата конференцията Reuters IMPACT, която ще се проведе в Лондон на 3 и 4 октомври.
„Разбира се, сега можем да кажем, че е било грешка“, добави тя.
Между 2013 г. и 2015 г. Fortum спечели около 9 милиарда евро от продажбата на своя бизнес за пренос на енергия в Северни страни и през 2017 г. След това, в противовес на предишната си стратегия за инвестиране в скандинавска енергия без емисии, компанията реши да инвестира парите в Uniper, като първо придоби 47 % дял от германската E.ON. Впоследствие Fortum увеличи дела си до около 80% от германската компания.
„Мъдро ли е сега да гледаме назад и да търсим виновните?“, каза Саарико, добавяйки, че „сега трябва да гледаме напред“.
За да разреши енергийната криза, Европейският съюз трябва да промени структурата на ценообразуването на енергийните пазари, смята Саарико.
„За мен е ясно, че трябва да разделим цената на природния газ и другите енергийни цени, така че цената на газа да не движи цените на електроенергията. Това е основният проблем, който трябва да се реши“, каза тя.
Европейската комисия предложи спешни енергийни мерки, включително данъци върху свърхпечалбите на някои от енергийните фирми. Държавите от ЕС трябва да вземат решение за тези мерки на среща на министрите на 30 септември.
Финландия е отворена за предложенията на Комисията, но трябва да чуе повече за тях, каза Саарико.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.