Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия национализира вносителя на газ Uniper
Германското правителство в сряда се договори за условията за национализация на комуналната компания Uniper, предаде Си Ен Би Си.
След като прие през юли да спаси големия вносител на газ с пакет от помощ за 15 милиарда евро, сега държавата ще изкупи 56-процентовия дял на финландската компания Fortum за 500 милиона. евро. Така Берлин ще притежава около 98,5% от Uniper.
„Откакто стабилизационният пакет за Uniper беше договорен през юли, ситуацията на Uniper допълнително се влоши, и то бързо и значително. По тази причина бяха договорени нови мерки за разрешаване на ситуацията“, обяви Fortum в изявление в сряда сутринта.
Uniper, който е най-големият вносител на газ в Германия, е подложен на значителен натиск от намалените газови потоци от Русия, което доведе до скок на цените.
По-рано този месец руският държавен енергиен гигант „Газпром“ спря за неопределено време газовите потоци към Европа през тръбопровода „Северен поток-1“ - ход, който според главният изпълнителен директор на Uniper Клаус-Дитер Маубах ще изостри проблемите на компанията.
Fortum ще деконсолидира Uniper от третото тримесечие на 2022 г., съобщи компанията в сряда, докато заемът на Fortum от 4 млрд. евро към Uniper ще бъде изплатен.
„При настоящите обстоятелства на европейските енергийни пазари и като се осъзнава сериозността на ситуацията в Uniper, продажбата на Uniper е правилната стъпка, която трябва да се предприеме не само за Uniper, но и за Fortum“, каза изпълнителният директор на Fortum Маркус Раурамо.
„Ролята на газа в Европа се промени фундаментално, откакто Русия нападна Украйна, както и перспективите за портфейл, богат на газ. В резултат на това бизнес аргументът за интегрирана група вече не е рентабилен”, добави той.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Асоциацията на индустрията: Промишлеността в Германия губи около 15 000 работни места всеки месец
Икономика |МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Спорт |НАП не установи данъчни задължения или средства с неясен произход при вътрешния министър Иван Демерджиев
България |Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Свят |OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Компании |Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Свят |Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Свят |На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
На днешната дата |САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Енергетика |Заради пожарите: Властите във Великобритания предупредиха туристите за опасността в популярни дестинации
Свят |Най-голямата ракета в света за мисии до Луната и Марс, стартира в нов тестов полет
Свят |Времето: Остава ветровито, вълнението на морето ще бъде около 3 бала
България |Сексуални посегателства: Асамблеята на Международния наказателен съд отстрани от длъжност прокурор на институцията
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.