Берлин е близо до национализиране на Uniper

Берлин е близо до национализиране на Uniper

Германското правителство е близо до постигане на споразумение за национализиране на газовия гигант Uniper SE, пише Блумбърг.

Това се случва в момент, когато държавата се опитва да предотврати колапса на енергийния сектор на страната.

Според запознати източници правителството, Uniper и неговия основен акционер - финландската Fortum Oyi, са постигнали предварително споразумение за национализиране на компанията. Макар че все още няма подписани договори, Берлин се надява процесът да завърши скоро и да обяви национализацията по-късно тази седмица.

Правителството обмисля закупуването на контролния пакет акции на Fortum на относително ниска цена, след което ще инжектира милиарди евро в компанията чрез увеличение на капитала, съобщи Блумбърг миналата седмица.

Говорител на Fortum отказа коментар, докато преговорите продължават. Засега няма и коментар от финландското или германското правителство.

Ръстът на цените на газа и решението на Москва да намали доставките за Европа вече предизвикаха серия от правителствени спасителни мерки и заеми. Но тези мерки продължават да бъдат недостатъчни поради огромния мащаб на кризата, като съществува риск системните доставчици на енергия да се сринат без по-стабилна държавна подкрепа.

Тъй като работата на „Северен поток-1“ е прекратена, Uniper трябва да търси алтернативни доставки и трупа загуби от до 100 млн. евро на ден, споделя главният изпълнителен директор на компанията.

Германското правителство също води преговори за поглъщане на поне две други компании, което може да доведе до координирано национализиране.

Разговорите за Uniper са особено напрегнати, тъй като включват и финландското правителство, което е мажоритарен собственик на Fortum. Fortum вече предостави кредитни възможности, които бързо бяха изразходвани, а финландското правителство даде ясно да се разбере по-рано тази година, че не иска да плаща за проблемите на Uniper.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ