Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германският министър на икономиката: Спекуланти вдигнаха цената на газа в последните седмици
Причината за рязкото покачване на цените на газовия пазар през последните седмици са действията на спекулантите, които ускориха търсенето. Това заяви германският министър на икономиката Роберт Хабек в коментар за германското издание "Ди Цайт".
Той прогнозира също, че "скоро пазарът ще се успокои и цените ще паднат още", без да се ангажира с конкретни цифри. Хабек заяви още, че запълването на газовите хранилища до нива от 85% се очаква да се случи по-бързо от очакваното - в началото на септември, а не през октомври, както се прогнозираше по-рано.
Изявлението на Хабек за предсрочното запълване на хранилищата даде отражение почти веднага и цените на газа в Европа обърнаха посоката след рекордните изкачвания, достигнати миналата седмица, като паднаха под 2900 долара за 1000 куб.м., спрямо рекордните 3500 долара за 1000 куб. м. от миналата седмица, пише Bloomberg.
На борсата в Нидерландия цената на септемврийските фючърси се понижи с 19% до 275,8 долара за мегаватчас или 2884 долара за 1000 куб.м. Договорите за доставка през октомври също се понижиха в ранната търговия с около 10 на сто.
Търсенето е намаляло, отчитат и самите трейдъри. "Все още получаваме много втечнен природен газ, както и тръбен газ, в много страни хранилищата са пълни или близо до запълване" което намалява търсенето", заяви европейски търговец на синьо гориво пред Ройтерс.
Друга причина за спада на цените на горивата в началото на седмицата може да бъде увеличението на доставките на втечнен природен газ (LNG) от САЩ. След приключване на профилактичните ремонти те достигнаха максимум от юни, като в бъдеще тепърва ще се увеличават.
По-бързото от планираното запълване на европейските хранилища беше потвърдено косвено и от френския президент Еманюел Макрон, който заяви увереност, че страната няма да има проблеми с горивото през следващата зима.
Думите на Хабек изглеждат особено значими, защото Германия изпитва най-голяма нужда от руски газ и ако успее да реши проблемите, опасността от енергийна криза ще бъде значително намалена, пише Bloomberg.
На този фон доставките по "Северен поток 1" днес се увеличиха - два дни преди обявеното му спиране от руска страна от 31 август до 2 септември за поредна техническа поддръжка. Експерти споделят опасения, че газоподаването може изобщо да не бъде възобновено след 2 септември.
Русия изгаря 4 милиона кубически метра природен газ всеки ден за 13 милиона евро, съобщи междувременно норвежкият енергиен експерт Синдре Кнутсон пред Der Spiegel.
„Всеки ден Руската федерация изгаря над 4 милиона кубически метра. метра природен газ. Това е приблизително една осма от обема, който все още се доставя от Северен поток. По пазарна цена тези обеми струват около 13 милиона евро“, каза Кнутсон.
Според него западните санкции са принудили Русия да изгаря огромни количества природен газ. При това факелът стои на точката на входа на суровината в тръбата, която минава по дъното на Балтийско море.
"Огромният руски газов факел се превръща в нов символ на конфронтацията между Русия и Запада", отбеляза норвежкият експерт. Първият такъв факел беше запален още през юли на площадката "Портовая", когато беше спряно газоподаването по Северен поток 1 за "техническа поддръжка".
Миналия месец руското издание "Комерсант" цитира писмо на първия заместник-ръководител на Министерството на природните ресурси Константин Циганов до правителството, от което става ясно, че Министерството на енергетиката и Министерството на природните ресурси са решили да не освобождават петролните компании от глоби за свръхизгаряне на природен газ през тази година.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.