Глобалните инвестиции в енергийния преход надхвърлиха $2 трлн. за година

Икономика

За първи път през 2024 година глобалните инвестиции в прехода към нисковъглеродна енергия надхвърлиха 2 трилиона долара, показва доклад на BloombergNEF, цитиран от Ройтерс.

Страните по света инвестират и развиват по-чисти източници на енергия и инфраструктура, за да постигнат целите за климата, заложени в Парижкото споразумение, но според много експерти темпото не е достатъчно бързо.

Глобалните инвестиции в енергийния преход трябва да достигнат средно 5,6 трилиона долара всяка година от 2025 до 2030 г., за да се постигне целта за нулеви нетни емисии до средата на века. Настоящите нива на инвестициите са само 37% от необходимото, за да се постигне целта, се казва в годишния доклад на BloombergNEF за инвестиционните тенденции в енергетиката.

Според доклада инвестициите в прехода към нисковъглеродна енергетика са нараснали с 11% през миналата година до рекордните 2,1 трилиона долара благодарение на инвестициите във възобновяема енергия, енергийни мрежи, електрифициран транспорт и съхранение на енергия.

Темпът на растеж обаче е по-бавен от този през предходните три години, когато инвестициите са нараствали с 24-29% годишно. Най-големият пазар за инвестиции е  Китай, на който се падат 818 млрд. долара, което е с 20% повече от 2023 г. Едно от първите действия на президента на САЩ Доналд Тръмп след завръщането му на поста миналата седмица беше да се откаже от Парижкото споразумение, което ще забави финансирането на САЩ в областта на климата в международен план и ще увеличи вероятността от ескалация на глобалното затопляне, припомня Ройтерс.

„Все още има много какво да се направи, особено в нововъзникващи области като индустриалната декарбонизация, водорода и улавянето на въглерод, за да се постигнат глобалните цели за нетно нулево ниво“, каза Алберт Чунг, заместник-изпълнителен директор на BloombergNEF.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
От ЕЦБ предупреждават, че климатичната криза представлява нарастваща заплаха за „основната финансова стабилност“
ЕС свиква извънредна среща заради мигрантската криза в Сеута
Руснаците масово теглят парите си от банките
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
9 идеи за безплатна реклама