Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инфлацията тласка петролния и газовия сектор на Норвегия към рекордни инвестиции
Инвестициите в норвежки петролни и газови проекти ще нараснат до рекорд тази година и може да се увеличат допълнително през 2025 г., тъй като инфлацията повишава разходите за разработка, показа проучване на Националната статистическа служба (SSB), предаде Ройтерс.
През последните години Норвегия санкционира редица нови полета, тъй като компаниите се възползваха от данъчните облекчения от ерата на пандемията за ускорени проекти, част от национална стратегия за разширяване на производството на петрол и газ за десетилетия напред.
Най-големият бизнес сектор в страната прогнозира най-високи инвестиции за всички времена от 256,1 милиарда крони (22,9 милиарда долара) през 2024 г., като цяло съответства на оценката си за 257,0 милиарда крони, направена през август, и надхвърля рекорда от 224 милиарда крони от 2014 г.
Миналата година инвестициите възлизат на 215 милиарда крони, според SSB.
Предварителните оценки за инвестициите в нефт и газ през 2025 г. възлизат на 252,6 милиарда крони, в сравнение с оценка от август за 240 милиарда крони, показва проучването.
Предварителната цифра за 2025 г. е с 20 милиарда крони по-висока от съответната прогноза, направена преди една година за 2024 г., каза SSB, сигнализирайки, че следващата година може да бъде отбелязан нов рекорд, тъй като прогнозите обикновено се повишават, когато компаниите утвърдят плановете за разходи.
Петролните компании са отчели значително по-високи очаквани разходи за "някои проекти за развитие" през 2025 г., каза SSB, без да дава подробности кои полета са засегнати.
„Тези увеличени разходи вероятно няма да допринесат много за разширения производствен капацитет повече от първоначално планираното“, пояснява статистическата агенция.
Производството на петрол в скандинавската страна се противопоставя яростно на еколози и други, загрижени, че въглеродните емисии от изгарянето на нефт и газ допринасят за изменението на климата.
Норвегия подкрепя Парижките споразумения за климата и глобалната цел за преход от изкопаеми горива, но също така казва, че светът ще се нуждае от достъп до петрол и газ още много години.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.